Presidenti i Francës tregon arsyet pse u refuzua Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut

18/10/2019 - 15:12

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron thotë se përparimet e bëra nga Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut nuk mjaftojnë për të hapur negociatat.

Në një deklaratë për shtyp, fill pas fjalimit të Angela Merkelit ishte radha e Emmanuel Macron për të folur mbi mosdhënien e një PO-je sa i takon çeljes së negociatave mes BE-së dhe Shqipërisë e Maqedonisë së Veriut.

“Shqipëria po kalon nëpër disa reforma të mëdha. Ne në fakt e pranojmë që është bërë progres, por i gjithë progresi i duhur nuk është ende, ka situata që ende s’janë të kontrolluara, ka problem me emigrimi; diskutimi im ishte i dobishëm mbi të gjitha për vizionin e Evropës. Në fakt Bashkimi Evropian ka disa probleme të brendshme, por para se të ndodhë procesi i zgjerimit ka nevojë për reformim të brendshëm”, u shpreh Macron.

Më tej vijoi:

“Në fakt dihet që nëse nuk u hapim dyert ndoshta s’do ketë përpjekje por kjo prapë nuk mjafton, duhet të finalizojmë reformat tona, nëse ne do të vijojmë  me reformat tona, atëherë mund të vazhdojmë më tej me procesin e zgjerimit, sepse nuk mjafton thjesht hapja e dyerve. Duhet parë se ku qëndrojnë këto vende, që kërkojnë të bëhen pjesë e Bashkimit Evropian, duhet t’i shohim këto vende të cilat janë në proces, procesi duhet parë i gjithi. Në momentin që ne do hapim dyert mund edhe të na fajësojnë lidhur me këtë, duhet të reformojmë Evropën, na duhet një tjetër proces zgjerimi, na duhet strategji, besueshmëri, pra këto janë komentet e mia që doja të ndaja me ju”, ka përfunduar presidenti.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Pas më shumë se 3 muajsh pushim, Ulsi Manja ka thirrur këtë të hënë në orën 14:00 mbledhjen e Komisionit Hetimor për  Presidentin Ilir Me

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj është përfshirë në debatin për listat e hapura.

Ish-ministri i Bujqësisë Edmond Panariti, përmes një postimi në Facebook, shkruan se e drejta e shqiptarëve të Maqedonisë së Veriut, për

Ndryshe nga se thotë Ministria e Financave, ish-deputeti i LSI-së, Përparim Spahiu thotë se vlerësimi i fundit i Moody’s për Shqipërinë t

Është kthyer në një traditë tashmë për Kreun e Shtetit Ilir Meta të vizitojë trojet shqiptare. Ashtu ka bërë edhe këtë fundjavë.

Ish-deputetja e PD-së Jorida Tabaku ka reaguar sërish pasi Ministria e Ekonomisë dhe Financave tha se pavarësisht dy goditjeve të njëpasn

Sipas ministrisë së Financave dhe Ekonomisë, pavarësisht dy goditjeve të njëpasnjëshme, ekonomia shqiptare vijon të vlerësohet qendrueshë

Kreu i PD-së, Lulzim Basha e ka nisur mëngjesin e sotëm me një shprehje të ish-presidentit të SHBA-së, Ronald Regan.

Ish- deputetja e PD, Jorida Tabaku ka publikuar raportin e agjencisë prestigjioze Moody’s Investors Service ku analizon ekonominë e Shqip

Kryeministri Edi Rama, në cilësinë e kryetarit të OSBE, ka reaguar në 25 vjetorin e Masakrës së Srebrenicës, një prej ngjarjeve më të rën