Prokuroria e çon në gjykatë, Basha reagon për herë të parë për akuzat

08/11/2019 - 21:50

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka komentuar vendimin e prokurorisë për ta çuar para gjykatës për falsifikim dokumentesh. Në një prononcim për mediat pas takimit me të rinjtë e Krujës, Basha tha se 90% të akuzave e kishin rrëzuar vetë prokurorët dhe atë që ka mbetur do të rrëzohet në gjykatë.

“Sot 90% e gënjeshtrës u rrëzua dhe 10% do të rrëzohet në gjykatë. Pra, sot dolën provat që prokuroria ishte përdorur nga Edi Rama për të fabrikuar gënjeshtra që as vetë nuk i beson dhe u detyrua të tërhiqej nga gënjeshtrat, me të cilat operoi për dy vite me radhë.

Tha që kishte prova për pastrim parash vetëm për të hequr vëmendjen nga skandalet e dosjes “339”, që publikoi gazeta “Bild”. Vetëm për këtë arsye fabrikoi këtë akuzë.

Tha që kishte dokumente për para ruse dhe e vetmja gjë që prodhoi ishte tërheqja me turp nga këto akuza. Nuk prodhoi asnjë dokument për këtë akuzë qesharake dhe të turpshme, me të cilën u detyrua të gënjente opinionin publik për dy vite me radhë.

Tha që kishte dokumente hetimi kundër PD dhe i vetmi dokument hetimi është dokumenti i Bilalit” – tha Basha.

“E vetmja gjë që mund të them sot është se 90% e gënjeshtrës sot është çmontuar para gjithë shqiptarëve. Prokuroria është detyruar të pranojë gënjeshtrat, të cilat i fabrikoi për shkak të presionit politik të Edi Ramës dhe atë 10%, me të cilën ka çuar dosjen në Gjykatë, do të çmontojmë në gjykatë,” – tha Basha.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Presidenti Ilir Meta ka tekefonuar ditën e djeshme të dërguarin special të DASH për Ballkanin Perëndimor, Matthew A. Palmer.

Partitë e qendrës së djathtë europiane kërkojnë në mënyrë unanime zgjidhjen e krizës së thellë politike përmes dialogut mes PS dhe opozit

Kancelarja gjermane, Angela Merkel tha në Zagreb se do të bisedojë me Francën për të krijuar kushtet për fillimin e negociatave me Shqipë

Pas deklaratës së ambasadës amerikane e cila sugjeronte që çështja e Gjykatës Kushtetuese të çohet në Komisionin e Venecias, ka ardh një

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha është takuar me Presidentin e ri të Partisë Popullore Europiane Donald Tusk, për të cilin th

Kryeministri Edi Rama ka marrë një sërë thumbimesh nga homologu në detyrë i Kosovës, Ramush Haradinaj, pak ditë pasi tha se Kosova po izo

Problemet e krijuara nga kjo mënyrë qeverisjeje duhet të zgjidhen nga ne dhe pa mbajtur sytë nga ndërkombëtarët tha ish-kryetari i KQZ-së

Ministri i Jashtëm Gent Cakaj po organizon një konferencë me shqiptarët e rajonit, Kosovë, Mal i Zi, Maqedoni, ku i ka ftuar bashkëkombas

Qytetarët e shqiptarë ende besojnë tek Bashkimi Europian dhe vlerat që ai përfaqëson dhe për të arritur standardet europiane ata kërkojnë

Të rinjtë e FRPD Durrës ironizojnë me anë të një videoje të postuar në rrjete sociale premtimin e kryeministrit Edi Rama për shëndetësinë