Protesta e 26 majit/ Xhaferri takim me banorët e Ish-Kënetës: Të largojmë ministrat e drogës (VIDEO)

23/05/2018 - 15:40

Kryetari i Partisë Demokratike dega Durrës, Ferdinand Xhaferi, i shoqëruar edhe nga kreu i listës së deputetëve të qarkut Durrës, Oerd Bylykbashi po zhvillojnë një sërë takimesh në lagje të ndryshme të qytetit bregdetar me qëllim organizimi për protestën e 26 majit.

Demokratët durrsakë po përgatiten të jenë të shumtë në numër për t’iu bashkuar protestës. Gjatë takimeve, Xhaferri theksoi se tani kemi ardhur në pikën ku qeveria kapet, me zë dhe me figurë, si e lidhur me krimin, ku ministrat më të rëndësishëm, faktohet se mbështesin trafikun e drogës.

Sipas tij, Partia Socialiste ka njerëz me integritet për këto pozicione të rëndësishme, por Rama i ka duart e lidhura për të bërë një zgjedhje të tillë. Për të shmangur vëmendjen nga ministrat e implikuar në trafikun e drogës, Rama dhe qeveritarët po dalin përpara qytetarëve për të bërë llogaridhënie.

Kreu i Partisë Demokratike në Durrës u shpreh se, ekspertë pranë qeverisë thonë se Kushtetuta fuqizon kryeministrin dhe është e vështirë të rrëzohet kjo qeveri, por sipas tij, Kushtetuta fuqizon një kryeministër dhe qeveri të zgjedhur me votë dhe jo një qeveri të ardhur në pushtet me drogë. Xhaferi tha se qytetarët do protestojnë për të larguar ministra që nuk i ka sjellë në qeveri liria e votës, por paraja e drogës.

Xhaferi u kërkoi demokratëve të organizohen dhe të jenë gati për të nisur betejën kundra qeverisë Rama dhe të bëhen gati për në datën 26 maj për të protestuar në kryeqytet.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj komentoi vendimin e sotëm të gjykatës e cila dënoi sot Partinë Demokratike për akuzën e shpif

Nga selia e Partisë Demokratike, deputeti Enkelejd Alibeaj, duke marrë shkas nga aksionet e fundit të policisë, deklaroi se deri më tani

Pas vendimit të dhënë sot nga Gjykata e Tiranës, e cila dënoi për shpifje këshilltarin e PD në Bashki Akil Kraja, vjen reagimi nga kryeop

Me pretendimin se ishte “i turbulluar shpirtërisht” nga komentet dhe statuset në “Facebook” të këshilltarit të Partisë Demokratike Akil K

Deputeti i Partisë Demokratike, Edi Paloka, ka mgritur një pyetje për kryeministrin Edi Rama, se ç'bënte në prill me këshilltarin Endri F

Pas Ulsi Manjës, ka reaguar edhe deputeti socialist i qarkut të Durrësit, Jurgis Cyrbja për deklaratën e kreut të Partisë Demokratike, Lu

Deputeti i PS-së, Ulsi Manja njëherësh kryetar i komisionit të ligjeve i është përgjigjur akuzave të kryedemokratit Lulzim Basha.

Deputeti socialist Taulant Balla ka reaguar pas daljes nga prokuroria ku ka dëshmuar për padinë e ngritur ndaj kreut të PD-së Lulzim Bash

Ish-kryeministri Sali Berisha ka publikuar mesazhin e një qytetari që thotë se një komisar i Hasit është arratisur.