Protesta e studentëve/ Tërhiqet ministria e Arsimit: S'do ketë tarifë për provimet e prapambetura

06/12/2018 - 13:06

Në një deklaratë për mediat, ministrja e Arsimit Lindita Nikolla tha këtët të enjte se nuk do të ketë tarifë për provimet e prapambetura. Ajo tha se pranohet kërkesat e studentëve duke hequr nenin 4 të VKM-së. 

"Do të hiqet neni 4 i VKM-së dhe nuk do të ketë kosto shtesë për studentët përsëritës që mbartin provimet nga një vit i mëparshëm. Më duhet të vijoj tani me propozimin për heqjen e pikës 4 dhe që sot qeveria do të shfuqizojë vendimin për tarifat që lidhen me studentët përsëritës. Është dhe një kërkesë tjetër. Qeveria nuk bën as ulje e as ngritje të tarifave të studimit. Janë universitetet që i përcaktojnë ndaj jeni të lutur por patjetër dhe të monitoruar nga MAS që ju të shteroni me studentët dhe pedagogët një debat që sa mundësi ka të realizohet. Sot buxheti i shtetit mundëson mbi 75 të kostos reale të studimit. Në UT mbulon mbi 85% të kostos. Është një debat që do i shkojmë në fund, faleminderit studentëve që shërbyen si nxitës".

Deklarata e ministres së Arsimit vjen në një kohë që studentë të universiteteve publike kanë bojkotuar edhe sot auditorët dhe kanë vijuar protestën e nisur 2 ditë më parë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

“Nuk kam lexuar asnjë informacion konfidencial në kohën kur kam qenë zëvendës ministër”.

Nënkryetari i PD, Edmond Spaho, ka deklaruar në emisionin “A2 Debat” se opozita do t’i përshkallëzojë protestat e saj.

Zotit Patozi i uroj suksese, por do vazhdoj rrugën time”.

Astrit Patozi i ka lënë derën hapur Rudina Hajdari, që kjo e fundit t’i bashkohet partisë së re Bindja Demokratike.

Presidenti i Republikës, Ilir Meta priti sot në një takim Zëvendës Presidentin e Parlamentit Europian dhe eurodeputetin e Lëvizjes 5 Yjet

Kryeministri Edi Rama ka reaguar lidhur me arrestimin e autorit të 5-të të grabitjes së Rinasit.

Vendimin për të mos lejuar mbajtjen e zgjedhjeve fasadë me kryeministër Edi Ramën, aleatët e Lulzim Bashës e artikuluan edhe gjatë takimi

Pas diskutimesh të shumta prej disa orësh, ka përfunduar mbledhja e kryesisë së Lëvizjes Socialiste për Integrim e thirrur nga kryetarja

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi ka thirrur mbledhjen e Kryesisë së grupit të saj.

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve i ka dhënë mandatin e deputetit 3 kandidatëve nga listat e Partisë Demokratike.