Ralf Gjoni: Kriza politike na imponon gjetjen e zgjidhjes në Kuvend

10/06/2019 - 17:49

Deputeti nga Grupi i Pavarur Parlamentar, Ralf Gjoni ka bërë me dije se opozitës në Kuvendin e Shqipërisë, nuk i ka shkuar një akt për shkarkimin e Presidentit.

Sipas Gjonit, papërgjegjshmëria e kësaj klase të mbaruar politike po dëmton interesat kombëtare dhe për këtë kriza politike iu imponon gjetjen e zgjidhjes në Kuvend. Ai theksoi se vota e tij do të mbetet e kushtëzuar me ndryshimin e sistemit zgjedhor.

"Nuk kemi përpara ende asnjë akt parlamentar për shkarkimin e Presidentit. Por kriza aktuale politike po kthehet në një situatë tragji-komike e cila na imponon gjetjen e një zgjidhjeje në Kuvend. Papërgjegjshmëria e kësaj klase të mbaruar politike po dëmton interesat tona kombëtare dhe po shkatërron të ardhmen tonë. Ndaj dhe angazhimi im parlamentar dhe vota ime në Kuvend do të udhëhiqen para së gjithash nga ndryshimi radikal i sistemit zgjedhor, hapja e listave dhe ligji për partitë politike, si strumbullarë të gjithçkaje të mbrapshtë në këtë vend. Ndaj dhe vota ime mbetet e kushtëzuar me ndryshimin e sistemit zgjedhor dhe korrigjimin e masakrës elektorale te vitit 2008!",- tha Gjoni.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një reagim i ashpër vjen nga ish-deputeti i Parlamentit Europian Eduard Kukan, pasi sot Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut morën një ‘JO’ n

Shqipëria nuk mundi të marrë një vendim pozitiv për hapjen e negociatave me Bashkimin Europian.

Pas “Jo”-së së Bashkimit Evropian për çeljen e negociatave të anëtarësimit për Shqipërinë, kryeministri Edi Rama ka përsëritur se kjo për

Kryeministri Edi Rama dhe ministri i deleguar për Punët e Jashtme, Gent Cakaj, kanë dalë në një konferencë me gazetarët lidhur me çështje

Ish-këshilltari demokrat i KB Durrës, Shkëlqim Fortuzi, ka reaguar përmes një statusi në rrjete sociale për mos hapjen e negociatave të v

Ambasadori i BE-së në Shqipëri, Luigi Soreca ka reaguar pas vendimit negativ për hapjen e negociatave të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Ver

Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar ndër të parët në lidhje me vendimin e BE-së për mosdhënien e PO-së për çeljen e negociatave për

Mbi vendimin e mosdhënies së PO-së për çeljen e negociatave të Shqipërisë me BE-në ka reaguar ish-deputetja Jorida Tabaku.

Negociatat e ngrira mes Shqipërisë dhe Greqisë pritet të nisin brenda këtij viti.