Rama darkë me Trupin Diplomatik në Durrës, ambasadori i Kosovës zbulon detajet

Postuar: 16/07/2017 - 21:48

Ambasadori i Kosovës në venndi tonë Sylë Ukshini, me anë të një statusi në ‘Facebook”, ka bërë të ditur se kryeministri Edi Rama me datë 13 korrik 2017, ka shtruar një darkë për Trupin Diplomatik të akreditur në Tiranë.

Sipas ambasadorit të Kosovës, Rama gjatë fjalës së tij ka folur lidhur me zhvillimet politike pas fitores së PS-së, dhe është shprehur se qeveria e re do të jetë më e vogël.

Statusi i plotë

Takimi i Trupit Diplomatik me kryeministrin Edi Rama

Durrës, 13 korrik 2017. Kryeministri shqiptar Edi Rama shtroi darkë për Trupin Diplomatik të akreditur në Tiranë. Ai së bashku me ministrin e Jasshtëm Ditmir Busahtin zhvilluan një bashkëbisedim me ambasadorë dhe përfaqësues të organizatave ndërkombëtare.

Në fjalën e tij kryeministri Rama u ndal kryesisht për zhvillimet politike pas fitores së PS-së me 25 qershor, sfidat dhe platformën e qeverisë së re, që do të formohet në shtator. Në këtë kontekst, Rama theksoi se qeveria e re do të jetë më e vogël dhe duhet të ketë kapacitetin që të garantojë bashkëqeverisjen me njerëzit. Më tej ai foli edhe për Samitin për Ballkanin Perëndimor të Triestës, ku më me 12 korrik gjashtë kryeministrat e e Ballkanit Perëndimor firmosën Planin për Zonën Rajonale Ekonomike.

Me këtë rast, gjeta rastin t’i transmetoja kryeministrit Rama këndvështrimin dhe opinionet që mbretërojnë aktualisht në Kosovë lidhur me qëllimet dhe pritjet nga firmosja e marrëveshjes ekonomike, e cila do t’i hapë rrugën krijimit të një tregu të përbashkët në rajon. Kjo marrëveshje u nënshkrua gjatë takimit të nivelit të lartë të Triestes, i zhvilluar në vazhdën e procesit të Berlinit, një iniciativë kjo e kancelares gjermane, Angela Merkel.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

I ftuar në emisionin e Artur Zhejit, kryeministri Rama ka folur për çështjen Tahiri, kanabizimin e vendit dhe më gjerë.

   Kjo është intervista e parë e Alexandër Arvizu për një media shqiptare pas largimit nga Departamenti i Shtetit. Në të shfaqen hend

   Këshilli Bashkiak i Tiranës ka miratuar sot projektvendimet e rendit të ditës me 31 vota pro.

   Kryeministri Edi Rama lajmëroi sonte në studion e emisionit të Artur Zhejit në “Ora neës”, se do të ketë një kallëzim penal se kush ës

   Katër administratorët në njësi të ndryshme administrative janë liruar nga detyra.

   Pas urdhërarrestit për 3 ish-zyrtarë të policisë nga Prokuoria, emrat e të cilëve PD i kishte përmendur në një denoncim para një viti,

   Presidenti Ilir Meta ka kthyer për rishqyrtim në Kuvend ligjin e qeverisë “Për tarifat gjyqësore në Republikën e Shqipërisë”.

   Deputeti i PS-së, Pjerin Ndreu i bën thirrje ish-zyrtarëve të Policisë së Vlorës që janë në kërkim, pasi mbi ta janë lëshuar urdhër-ar

   Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi, ka reaguar pas deklaratës së Ministrisë së Brendshme se nuk i gjeti në

   Detaje të tjera dalin nga çështja hetimore ndaj kreut të Bashkisë së Durrësit, Vangjush Dako.