Rama debat me banorët e prekur nga tërmeti: S'je martuar se kush të afrohet trembet, je dinamit

11/12/2019 - 12:39

Kryeministri Edi Rama është përfshirë në debate sot gjatë vizitës së tij në Laç, teksa është takuar me banorët e prekur nga tërmeti tragjik në një nga lokalet e zonës.

Një banore që ka ardhur nga Zvicra, ku ka lënë punën, i ka kërkuar Ramës të dijë se çfarë do të bëhet me banesën ku ka dy prindërit.

Gruaja: Ne kemi shtëpia private janë prishur. Kanë ardhur e kanë kontrolluar dhe kanë thënë nuk janë të banueshme dhe kanë ikur. Kam babanë 68 vjeç..

Rama: Cfarë do të pyesësh

Gruaja: Dua të di të rrimë apo jo. Nuk duam batanije as ushqime. Për bukë nuk po vdes. Kam punën në Zvicër dhe kam ardhur se kam dy pleqtë vetëm. Më thuaj cfarë të bëj. Sa do të pres.. një vit do pres. As jam në cadër dhe as jam në shtëpi. Muri po bie.

Rama: Nëse është shtëpia e pabanueshme mos hyr në shtëpi

Gruaja: Po ku të rri?

Rama: Në çadër dimërore nuk ka asnjë problem sepse janë me energji e televizor brenda. Babi me ty në çadër deri kur të ndërtohet shtëpia. Do bëhet kontroll i dytë dhe nëse do të hidhet në tokë do të bëjmë shtëpinë e re me mire se ne Zvicer

Gruaja: Nuk kam shtepi as ketu as në Zvicer. Atje punoj me tre mujorsha per copen e bukes. Punojmë per copen e bukes. Cfarë pasuri të vëmë me 200 mijë lekë pasuri

Rama: Leje copën e bukës, e ke parë veten si je, shihe si je, ata që kanë për copë buke e di si janë

Gruaja: Po unë punoj dhe vishem, po për cfarë punoj, për bukë se pasuri nuk po vëmë

Rama: Asnjëherë shqiptari nuk ka vuajtur për copën e bukës, mos ma përmendni më, nuk e kanë pas problem shqiptarët as në mesjetë, po të them. Këtu nuk është cështje buke, por standardesh dhe jam shumë dakord

Gruaja: Po si do bëj unë me prindërit, baba i sëmurë nuk rri dot në cadër, me tension 24

Rama: Si baba yt ka plot të tjerë, do rrijë në ato cadra që janë të sigurta dhe nuk hyn asgjë

Gruaja: Më thuaj ca do bëj, të pres një vit? Do pres, por cfarë do bëjmë na thuaj

Rama: Shtëpinë do ja bëjmë të re, më mirë se komshiu yt zviceran, se më mbyte

Gruaja: Kërrkush nuk është tu pyt

Rama: Nuk ka bërë vaki ndonjëherë, janë përmbyt njerëzit dhe nuk është kujtuar njeri për ta, 10 ditë gjithë ky tërmet, nëpër hotele dhe cadra e do ua bëjmë shtëpitë, shko në Itali, shko, shifi e pastaj më bërtit mua. Ajo më mbyti më shkatërroi

Gruaja: Jam shumë e vogël

Rama: Ti e vogël pupupu. Je martuar ti?

Gruaja: Jo

Rama: Nuk je martuar se kush të afrohet, trembet

Gruaja: Jo, jo nuk i tremb

Rama: Je dinamit

Gruaja: Jam dinamit se kam 40 vjet që mbaj shtëpinë, a more vesh

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ish-kryeministri Sali Berisha në studion e emisionit "Opinion" ka deklaruar emrat e atij që ai i konsideron "armiq".

Ish-kryeministri Sali Berisha ka hedhur poshtë çdo aludim për një marrëveshje të fshehtë Rama – Basha.

Ish-kryeministri Sali Berisha ka folur në emisionin “Opinion” për marreveshjen PD-PS për reformën zgjedhore.

Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi, ka qenë në Lezhë në një takim me strukturat ku ka shpërndarë dhe karta an

Sekretari për çështjet ligjore në PD, Çlirim Gjata ka reaguar pas deklaratave të kryebashkiakut të Tiranës, Erion Veliaj për çështjen e T

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, Gazment Bardhi ka reaguar pas deklaratës së kryebashkiakut të Bulqizës, Lefter Alla se do

Kreu i Komisionit të Ligjeve, deputeti Ulsi Manja, komentoi disa prej vendimeve të bujshme të organeve të drejtësisë, që kanë liruar nga

Në mbledhjen e sotme Komisioni i Ligjeve ka miratuar projektligjin për amnistinë, i cili pritet t’i kalojë tashmë Kuvendit.

Pas shumë debatesh, Komisioni i Medias ka rrëzuar dekretin e Presidentit Meta për kthimin në Kuvend për rishikim të Paketës Antishpifje.

Ish-ministrja e Integrimit e LSI-së, Klajda Gjosha e ka cilësuar dërgimin për opinion të Paketës Anti-Shpifje në Komisionin e Venecias ng