Rama: Këtë vit heqim celularët nga shkollat, së shpejti nga institucionet e shtetit

14/09/2018 - 13:53

Kryeministri Edi Rama e ka quajtur vitin e ri shkollor “Një epokë të re për celularët në shkolla”, pasi smartfonët nuk do të lejohen më në shkolla as për mësuesit, as për nxënësit.

“Ky vit do të jetë viti i një epoke të re për celularët në shkolla. Nuk do të lejojmë celulare në shkolla. As për fëmijët, as për mësuesit. Mësuesit do të duhet t’i dorëzojnë në fillim dhe t’i marrin në fund të mësimit. Muaji i parë do të jetë muaj edukimi, nga muaji i dytë celularët merren dhe hidhen në plehra, nuk i kthehen më atij që e ka sepse janë ndotës të rrezikshëm të mjedisit arsimor”, tha Rama gjatë një takimi me mësues këtë të premte.

Kreu i qeverisë nuk do të mjaftohet me kaq, pasi të njëjtën masë paralajmëron se do të nxjerrë së shpejti për të gjitha institucionet shtetërore, të cilat thotë se janë kthyer në klube interneti.

“Jam i bindur që ky do të jetë një ndryshim i madh, ndërkohë që ne po përgatitemi edhe për vendimin që të heqim celularët edhe nga institucionet e shtetit, që janë bërë si klube interneti të gjithë.”

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Zv.ministrja e Brendshme, Romina Kuko e ftuar në emisionin “Dritare me Rudinën”, në News 24 teksa është ndalur tek arrestimi i  Klement B

Kuvendi pritet të mblidhet sot në orën 17:00 në një seancë të jashtëzakonshme për të shqyrtuar dekretet e Presidentit Meta për shkarkimin

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha i ftuar në "Tempora" nga Sonila Meço, kërkoi qeveri tranzitore pa kryeministrin Edi Rama në

Pas ligjit “Për noterinë”, Presidenti i Republikës Ilir Meta nuk ka dekretuar as ligjin “Për kadastrën”.

Maxhoranca ka paralajmëruar seancë të jashtëzakonshme ditën e nesërme, më 16 janar në orën 17:00 për miratimin e dekreteve të ministrave

Kreu i PD-së, Lulzim Basha ka replikuar mbrëmjen e sotme me Edi Ramën, pas vetëdorëzimit të Klemend Balilit.

Ish-kryeministri Sali Berisha ka publikuar mbrëmjen e sotme një mesazh, ku shkruhet se ministri i Financave, që pritet të shkarkohet nesë

Ndryshimet në Kodin e Zgjedhor nuk janë vetëm një kërkesë e partnerëve ndërkombëtarë por edhe e partive të vogla.

Kryeministri Edi Rama ka reaguar sërish pas kapjes së Klement Balilit, i njohur ndryshe si “Eskobari i Ballkanit”.