Rama merr qytetarin në telefon: Bonusin e qirasë do e paguajë qeveria

25/03/2020 - 21:36

Kryeministri Edi Rama në një lidhje të drejtpërdrejtë me qytetarët në “Facebook” ka dëgjuar ankesat e tyre. Një qytetar tha se punon në një bar kafe, që tani është mbyllur e se ka dy fëmijë të vegjël, të cilët i dhimbsen.

Një tjetër qytetar u ankua për faktin se i është shembur banesa nga tërmeti, ndërsa të tjerë u ankuan për punë.

Qytetari 1: Jetoj në Rushkull të Durrësit dhe na kap Bashkia Sukth. Tërmeti më ka shkatërruar shtëpinë. Zyrtarët vetëm njëherë më kanë ardhur dhe më kanë takuar. Më kanë thënë se nuk do jetosh këtu dhe kam fjetur në garazhe e nëpër makina. Pa punë jam, pa përkrahje sociale jam. Jam në shtëpi me qira tani. Bashkia të më japë ndihmë.

Rama: Sot nga Ministria e Mbrojtjes do të sjellin cadrën dhe shtëpinë do të ta bëjnë më të mirë dhe më të fortë.

Qytetari 2: Jam kryefamiljar dhe jam me shtëpi me qira. Zotëroj një biznes të vogël, një bar kafe, jam i vetë-punësuar atje. Jam me dy fëmijë, nusen e kam pa punë, jam në shtëpi. Gruaja nuk ka punuar asnjëherë. Kam dy fëmijë të vegjël dhe më dhimbsen.

Rama: Ti do marrësh pagën për ata që janë të vetë-punësuar në biznes të vogël.

Qytetari 3:Jam qytetare nga Saranda. Kam futur disa letra për të filluar punë tek Tatimet në Sarandë.

Rama: Edhe ata që janë në punë i kemi shpërndarë. Të përqafoj dhe do shikojmë më tutje.

Mes shumë telefonatave që bëri kryeministri Edi Rama ishte dhe ajo me një qytetar, që ishte përfitues i bonusit të qirasë. Gjatë komunikimit me të, kreu i qeverisë theksoi se qytetari do të vijojë të marrë bonusin e qirasë, ndërsa i sugjeroi atë që mos të dalë nga shtëpia, për shkak të koronavirusit.

“Besoj ju morën nga platforma e bashkëqeverisjes. Por kjo punë është; beso e kontrollo. Rrini brenda e mos dilni, bonusin e qirasë do e merrni”, tha Rama. Ndërkohë Rama ftoi të gjithë qytetarët që kanë shqetësime, që të shkruajnë tek platforma bashkëqeverisëse.

“Ky është kanali i urgjencës, për të gjithë ata që kanë nevojë për arsye shëndetësore, qe duan të denoncojnë. Është një ekip i tërë që merret. Edhe vet ministrat merren dhe unë sa të munden do merren. Unë sensibilizoj që mos ti bien 127, pasi janë për hallet që ka sjell kjo luftë. Ne do bëjmë sa mundet. Shqipëria që duam.al. mjaftohen që të shënoheni këtu dhe do të telefonoheni.”, përfundoi Rama.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Presidenti Ilir Meta ka dalë sot në krah të mediave, duke shkruar se nuk mund të braktisen nga autoritetet në këto momente të vështira.

Kryeministri Edi Rama ka folur edhe njëherë për aktin normativ  të lidhur me mospagimin e qerasë për dy muajt në vijim.

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka reaguar në lidhje me shqiptarët që kanë mbetur në pikat kufitare.

Kryeministri Rama ka dhënë një lajm të mirë mbrëmjen e sotme. Përmes Facebook-ut, ai bën me dije se një çift i moshuar nga Korça janë shë

Presidenti Ilir Meta ka reaguar në lidhje me shqiptarët e bllokuar në pikat e kalimit kufitar me Greqinë dhe Malin e Zi.

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, Gazment Bardhi, ka reaguar në lidhje me situatën e krijuar nga koronavirusi.

Partia Demokratike ka reaguar pas vendimit të bërë publik nga kryeministri Edi Rama se disa biznese të caktuara nuk do të paguajnë qira p

Pas reagimit të ministres së Mbrojtjes, Olta Xhaçka mbi paralajmërimin e PD-së se do të dorëzojë kallëzim penal ndajsaj dhe të gjithë ins

Ministrja Olta Xhaçka i është përgjigjur akuzave të opozitës duke thënë se operacioni humanitar po ndihmon 600 mijë familje shqiptare dhe

Sekretari i Marrëdhënieve me Jashtë në Partinë Demokratike, Arben Kashahu në një deklaratë për mediat tha se lënia jashtë kufijve e qytet