Rama në Durrës, demokratët në protestë

24/06/2019 - 15:37

Kryeministri Edi Rama do të pritet me protesta në Durrës.

Ashtu siç ka ndodhur edhe në qytete të tjera të vendit, ku kreu i PS-së ka shkuar për të prezantuar kandidatët për kryetar bashkie, edhe në qytetin bregdetar takimi i Ramës do të paraprihet nga një protestë në orën 18:30.

Demokratë të Durrësit, por edhe qytetarë të tjerë do të mblidhen para selisë së PD lokale.

Prej më shumë se një jave, që nga krijimi i Aleancës Qytetare për mbrojtjen e demokracisë në çdo qytet të Shqipërisë, turet elektorale të kreut të qeverisë janë shoqëruar nga përplasje të forta mes mbështetësve të PD-së dhe efektivëve të policisë.

Përplasjet më të forta janë regjistruar në qytetet si Librazhd, Shkodër, Gjirokastër etj, ku nuk kanë munguar edhe të arrestuarit apo të proceduarit penalisht nga policia. 

Në mbledhjen e paraditës së sotme të kryedemokratit Lulzim Basha me partitë aleate u vendos përshkallëzimi i mëtejshëm i protestave në çdo cep të vendit deri në datën 30 qershor, datë kjo kur mazhoranca shprehet e vendosur për të zhvilluar procesin zgjedhor.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kryeministri Edi Rama dhe imami Elvis Naçi ka qenë sot në Thumanë për të parë nga afër punën që po bëhet për përgatitjen dhe ngritjen e n

Tashmë siç e ka bërë zakon kryeministri Edi Rama së bashku me kamerën e ERTV, viziton familjet e prekura nga tërmeti.

Komisioni i Ekonomisë dhe Financave miratoi paketën e rindërtimit të dëmeve që shkaktoi tërmeti i 26 nëntorit bashkë me buxhetin e vitit

Presidenti Ilir Meta ka dekretuar ministrin e Shtetit për Rindërtim, Arben Ahmetaj.

Kryedemokrati Lulzim Basha iu bën thirrje banorëve të Durrësit, banesat e të cilëve janë dëmtuar nga tërmeti, që të mos rrezikojnë për të

Kryetari i Kuvendit, Gramoz Ruçi, priti sot të Dërguarin e Posaçëm të Sekretarit të Përgjithshëm të OKB për sigurinë rrugore, Jean Todt.

Nënkryetari i Partisë Demokratike, Edi Paloka ka reaguar lidhur me vendimin e kryeministrit për të emëruar Arben Ahmetajn në postin e min

Nënkryetari i LSI-së, Petrit Vasili shkruan në Facebook se njerëzit e pushtetit gënjyen për Thumanën, teksa publikon një video ku shfaqet

Presidenca ka reaguar pas ndryshimeve në qeveri të propozuara nga kryeministri Edi Rama, i cili ka propozuar emrin e kreut të Komisionit

Ditën e djeshme, Katrin Treska u shkarkua nga posti i Drejtoreshës së Përgjithshmë në Ministrinë e Drejtësisë.