Rama në shkollën "Shaqe Mazreku" në Durrës: Më 26 nëntor do të jetë gati!

11/07/2020 - 16:40

26 nëntorin e ardhshëm shkolla “Shaqe Mazreku” në Durrës do të jetë gati për të pritur 711 nxënësit e saj, me kushte shumë më të mira, për zhvillimin e orëve mësimore. Shkolla, që u dëmtua rëndë nga tërmeti, u shemb për t’u ndërtuar e gjitha e re, me një infrastrukturë moderne, me standarde të larta të sigurisë e kushte optimale për nxënësit e mësuesit.

Kryeministri Rama, i shoqëruar nga ministri i Shtetit për Rindërtim, Arben Ahmetaj ishin në këtë kantier për të ndjekur nga afër punimet. “Është konceptuar si qendër komunitare, jo thjesht si shkollë dhe është një nga shkollat më të mëdha që do të rindërtohen”, - u shpreh ministri Ahmetaj.

Në total në qytetin e Durrësit janë 27 shkolla, kopshte dhe çerde, të cilat do të rindërtohen dhe rikonstruktrohen, duke bërë kështu që në këtë qytet të mbulohet çdo nevojë për institucione arsimore dinjitoze për vitet e ardhshme. “Është superkënaqësi t’i shohësh kolonat që dalin dhe gjithë kjo botë e re që po lulëzon gërmadhash”, - u shpreh kryeministri Rama. 

Kjo shkollë ka qenë rreth 1650 metra katror ndërtimi ekzistues, ndërkohë që pas procesit të rindërtimit  gati dyfishohet sipërfaqja, duke akomoduar të njëjtin numër nxënësish, por me një standard komplet tjetër.

#TiNukDoJeshKurrëVetëm RINDËRTOJMË  BASHKË Durrës - Shkolla "Shaqe Mazreku" sot kantier, në 26 nëntorin e ardhshëm...

Posted by Edi Rama on Saturday, July 11, 2020

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ndoshta këtë herë nuk do të rikthehet si fajtor në vendin e krimit, por për të rishkruar një “histori të re”, aty ka katër vite më parë s

Partia Demokratike e cilëson mashtrim të qeverisë atë që ndodh për fondet e rindërtimit pas tërmetit.

Presidenti i Republikës Ilir Meta inkurajon mjekët në vend të ecin sa më shpejt me terapinë me plazmë hiperimune tek pacientët me COVID-1

“Raporti i OBSH për Shqipërinë është tepër shqetësues dhe kërkon një veprim imediat për t’i dhënë zgjidhje kujdesit të shëndetit publ

Pas vizitës së kreut të PD, Lulzim Basha në Manzë dhe takimit të tij me banorë të dëmtuar nga tërmeti ka reaguar bashkia Durrës.

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka vizituar banorët në Manëz të Durrësit, të cilët janë prekur nga tërmeti. Basha u shpreh se

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani ka ironizuar shkarkimin nga detyra të komandantit të rojes bregdetare, Artur Meçollari, pasi lejo

Ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka, me anë të një postimi në “Facebook” ka dhënë datat, kur maturantët mund të regjistrohen për studimet B

Kryedemokrati Lulzim Basha ka kujtuar sot në 32-vjetorin e varjes së tij, poetin disident Havzi Nela.