Rama nga Saranda: Prishja e ndërtimeve pa leje do vazhdojë deri në Butrint

16/12/2013 - 15:19

16 dhjetor 2013- “Prezantimi i programit të investimeve kapitale në bregdetin e Jugut”, mblodhi në Sarandë, së bashku me kryeministrin, ministra dhe drejtues vendorë, investitorë vendas e të huaj, në një diskutim të përbashkët për të ardhmen e bregdetit të Jugut.

Kryeministri Rama, pasi dëgjoi prezantimin tha se “Ky është programi i parë i ndërtuar, duke i kapërcyer kufijtë mes njësive vendore dhe duke e konsideruar zhvillimin e qëndrueshëm të një zone të tërë, që për qeverinë shqiptare është natyrshëm një zonë prioritare për zhvillimin ekonomik, jo vetëm të njerëzve që jetojnë në këtë zonë, por të mbarë vendit.”

Duke vlerësuar programin e hartuar në shumë aspekte të tij, kryeministri vuri në dukje se programi i ka të gjitha mundësitë që të bëhet ende me i plotë dhe më tërheqës për donatorët, por edhe për investitorët privatë. “Ajo çka mungon dhe që nuk është një punë e vështirë, është që të paraqitet nga njëra anë impakti i mundshëm që do të krijonin të gjitha ndërhyrjet dhe avantazhet e reja që do të lindnin nga këto ndërhyrje.” -u shpreh ai.

Kryeministri Edi Rama tha ndër të tjera se programi është një shembull shumë i mirë i ndërveprimit në të gjitha nivelet  e pushtetit, i cili do të sigurojë suksesin, duke e bërë jo thjesht program investimesh kapitale në bregdet, por edhe program të zhvillimit të qëndrueshëm ekonomik, social dhe turistik të Bregdetit Jon.

Gjithashtu kryeministri Rama shprehu se  qeveria ka i ndërmarrë një aksion që nuk do të ndalet. Pastrimi i bregdetit të Vlorës dhe krijimi i kushteve për zhvilluar një projekt të standardeve më të mira të Mesdheut dhe për ta kthyer Vlorën qytet në një portë dinjitoze të Mesdheut për Shqipërinë dhe gjithë rajonin është vetëm një pjesë. Ndërkohë që aksioni do të zbresë deri në Butrint.

 

 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Partia Demokratike pas dy deklaratave për media, ku denoncoi se Ministria e Mbrotjes kishte dhënë një tender 1.5 milionë euro pa garë në

Edhe institucioni i Presidentit të Republikës ndriçohet me ngjyrat e flamurit kombëtar italian në shenjë solidariteti me Italinë qe po ka

Pas problemeve në sistemin e e-Albania, kryeministri Edi Rama shprehet se qytetarët duhet të zbatojnë masat e vendosura nga qeveria për p

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha teksa shpërndan postimin e ambasadorit të Bashkimit Evropian në Tiranë, Luigi Soreca, duke theks

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama i kërkon presidentit serb, Aleksandër Vuçiç që të zhbllokojë kalimin e kamionëve me mallra nga Kosova

Ambasadori i BE, Luigi Soreca dhe lideri opozitar Lulzim Basha, kanë zhvilluar sot një video- konferencë, ku është diskutuar për çeljen e

Partia Demokratike ka akuzuar qeverinë se ka dhënë pa garë tenderin 1.5 milionë euro për furnizimin me ushqime të Rezervave të Shtetit.

Edhe sot, kryeministri Edi Rama ka publikuar në Facebook grafikun me kurbën e koronavirusit, ku Shqipëria renditet në vendet e fundit në

Kryetari i Kuvendit, Gramoz Ruçi i ka nisur sot një letër Presidentit të Dhomës së Deputetëve të Italisë, Roberto Fico lidhur me situatën

Ish-kryeministri italian, Silvio Berluskoni ka reaguar pasi Shqipëria dërgoi 30 mjekë dhe infermierë në Itali, ku situata nga pandemia ës