Rama: S’dua konflikt institucional, Meta humbi betejën politike

11/01/2019 - 21:30

Kryeministri Edi Rama tha se nuk dëshiron konflikt institucional mes kryeministrisë dhe presidencës. I ftuar në emisionin ‘Zonë e lirë’ kryeministri tha se presidenti Meta është angazhuar në një krim ndaj diturisë dhe pastërtisë duke mos dekretuar Gent Cakajn si ministër të jashtëm. Rama tha se Meta ka humbur betejën politike dhe është aty për të zbatuar Kushtetutën.

“Nuk dua konflikt institucional. Në këtë rast kam thyer heshtjen time sepse Meta është angazhuar në një krim ndaj diturisë dhe pastërtisë. Krim ndaj një djali që mund të meritojë gjykime nga opinion, por jo njollosje të qëllimshëm nga Ilir Meta dhe jo duke e përdorues si mish për top kundër presidentit të Kosovës dhe kryeministrit të Shqipërisë. Duke ngritur teori vulgare dhe anti shqiptare që kush mendon ndryshe është rrezik kombëtar. Ilir Meta ka shkelur kushtetutën me Lleshajn dhe ligje të tjera. Meta e ka humbur betejën politike. Ai i humbi zgjedhjet dhe është aty president për të garantuar Kushtetutën dhe unitetin kombëtar. Nuk është aty për të dhënë mendime. Nuk na intereson se çfarë mendon presidentit për taksat”,- tha Rama.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Pas zyrtarizmit të gjuhës shqipe në Maqedoni, Presidenti i vendit Ilir Meta i ka dërguar një mesazh urimi kryetarit të Parlamentit të Maq

Këshilltari ligjor i Partisë Demokratike, Gazment Bardhi, përmes një deklarate për mediat u shpreh se dekani i fakultetit të Drejtësisë,

Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj ka kërkuar nga Zëri i Amerikës që të verifikojë dosjen e rekrutimeve të punonjësve në Burgje, pas p

Në një dalje për mediat, Ministrja e dekretuar e Arsimit, Rinisë dhe Sportit, Besa Shahini ka kërkuar nga studentët që të mos bllokojnë p

Presidenti Ilir Meta mori pjesë sot në Konferencën me temë "Politika e Mirë në Shërbim të Paqes", ku u prezantua mesazhi i Papa Françesku

Partia Demokratike ka akuzuar kreun e qeverisë se duhet të ishte në pranga për fshehje pasurie.

Zëvendëskryetari i LSI-së, Luan Rama, përmes një analize të hollësishme shprehet se miratimi i “Ligjit për Kadastrën” vjedhurazi është nj

Kryetari i grupit parlametar të PS-së, Taulant Balla duke folur nga Elbasani ku ndodhet për të prezantuar prefektin e ri Gledian Llatja, 

Kryeministri Edi Rama ka thënë se në platformën e bashkëqeverisjes do ketë një dritare të veçantë edhe për studentët, të cilët mund të py

Zv.ministrja e Brendshme, Romina Kuko e ftuar në emisionin “Dritare me Rudinën”, në News 24 teksa është ndalur tek arrestimi i  Klement B