Rama sërish në Durrës, inspekton pallatet që po riparohen (VIDEO)

29/10/2020 - 19:16

Në Durrës, procesi i rindërtimit po vijon me riparimin e mjediseve të përbashkëta e të muraturave të pallateve me nivel dëmi DS1, DS2, DS3, të ndarë në 9 lote dhe financuar nga qeveria shqiptare. Ndërhyrjet rehabilituese po kryhen në fasadat, shkallët dhe muret e ashensorëve të këtyre ndërtesave. Kryeministri Edi Rama ishte sot, sërish, në Durrës për të parë ecurinë e procesit në terren, i shoqëruar nga kryetarja e bashkisë së Durrësit, Emiriana Sako.

Kryeministri hyri në një prej apartamenteve të një pallati me dëmtime të nivelit DS3, ku aktualisht po punohet për të riparuar muraturën e brendshme, e cila nuk mund të niste pa rikonstruktuar më parë fasadën.

“Këtu jemi në një objekt DS3, ku ka filluar puna për ambientet e përbashkëta. Ka mure, të cilat janë rrëzuar totalisht dhe janë ringritur nga e para. Këtu jemi në një apartament në katin e parë mbi dyqane. Muri është bërë komplet nga e para, po ashtu edhe një mur tjetër. Familja është pajisur me grantin e rikonstruksionit, por nuk mund të bëheshin punimet brenda pa mbaruar pjesa e fasadës. Merr edhe bonusin e qerasë. Fondi 5 milionësh që kemi vënë në dispozicion do të shërbejë për suvatime, lyerje, pllaka e të tjera me radhë.” - shpjegoi kryetarja  e bashkisë së Durrësit.

Kryeministri Rama u shpreh se qeveria po bën maksimumin dhe megjithëse rikonstruksioni kërkon kohën e tij të përfundojë, e rëndësishme është që Viti i Ri t’i gjejë familjet e dëmtuara në banesat e tyre të reja, më të bukura dhe më të forta se më parë. 

“Ju e dini që ne po bëjmë maksimumin, edhe pse jo aq sa do të donim sepse koha është mbreti. Puna do kohën e vet, por e rëndësishme është që përsa i përket familjeve që janë me këtë hall në qytet, janë nëpër shtëpi me qera. Edhe shumën që mund të bëni rregullimet e brendshme e keni. Na është dashur një proces i tërë, sepse ka qenë një hall i madh me verifikime, dokumente, ankimime, riverifikime dhe pastaj me projektet. Tani të gjitha kompanitë janë në punë. Kemi edhe 2 lote që do të bëhen. Janë 7 lote të mëdha për mjediset e përbashkëta. Kurse për mjediset e brendshme jemi gati. Me këtë mund të filloni pjesën tuaj me riparimet e vogla. Rëndësi ka që për Vit të Ri e keni harruar këtë hall,” - u shpreh kryeministri.

Tashmë pjesa më e madhe e punës përsa i përket objekteve me dëmtime DS1 dhe DS3 është realizuar, ndërkohë që më komplekse situata paraqitet për objektet e dëmtimit DS4. “Është bërë një punë e madhe. Tani jemi drejt fundit sepse ka marrë zgjidhje situata përsa i përket problematikave të DS1 dhe DS3. DS4 e ka situatën pak më komplekse. Kemi rreth 143 pallate, të cilat kemi filluar procesin e projekteve,” - u shpreh kryebashkiakja Sako.

Kryeministri gjithashtu inspektoi edhe një objekt tjetër banimi, i cili i përket një prej zonave më të dëmtuara, ku u takua me familjarë, të cilët kanë mundësi të ndjekin vetë nga afër punimet për banesat e tyre.​

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Në 24 orët e fundit në Shqipëri u regjistruan 19 viktima nga koronavirusi, numri më i lartë që nga fillimi i pandemisë në vendin tonë.

Ambasadorja amerikane, Yuri Kim ka uruar Mimi Kodhelin një ditë pas emërimit të saj si nënkryetare e Asamblesë Parlamentare të NATO-s.

Kryedemokrati Lulzim Basha ka organizuar një tryezë me mjekët që po përballen me COVID-19 si dhe për të sqaruar akuzat e tij ndaj qeveris

Ministrja e Mbrojtjes i është përgjigjur përmes një deklarate akuzave demokratëve se ministrja Xhaçka ka përdorur helikopterët e Forcave

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka kthyer sot për rishqyrtim në Kuvend ligjin për Policinë e Shtetit.

Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Anila Denaj, ditën e sotme, mori pjesë në takimin e rëndësishëm online, në lidhje me negociatat ndër

Partia Demokratike ka denoncuar se ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka po përdor buxhetin e shtetit për arsye personale.

Ministrja e Arsimit, Evis Kushi thotë se qeveria ka tre skenarë për zhvillimin e procesit mësimor dhe aktualisht janë në skenarin e parë.

Kryeministri Edi Rama ka komentuar për herë të parë pjesëmarrjen e presidentit Ilir Meta dhe bashkëshortes së tij, Monika Kryemadhi në di

Gjatë konferencës për mediat, kryeministri Edi Rama bëri me dije se shkollat nuk do të mbyllen për shkak të Covid-19, për sa kohë ky nuk