Rama ultimatum ministrave: Skanoni burimet njerëzore, kemi analfabetë në punë!

Postuar: 14/10/2017 - 09:31

Kryeministri Edi Rama nga mbledhja e sotme me kabinetin qeveritar në Vlorë u ka kërkuar gjithë ministrave një skanim të burimeve njerëzore, duke nxjerrë në pah plagën që ekziston sot me papërputhshmërinë mes diplomës dhe punës.

“Kemi një problem të mosreagimit të administratës, për këtë përgjegjësinë e mbajnë drejtuesit dhe punonjësit e gjendjes civile, në kundërshtim me vullnetin e qeverisë. Së dyti, problemi i sporteleve që edhe këtu në Vlorë, në zyrën e hipotekës ikin punonjësit dhe njerëzit presin në sportele. Tjetër cilësia e burimeve njerëzore, kemi njerëz të shkolluar që rrinë pa punë dhe analfabetë që merren në punë, paguhen nga taksat e shqiptarëve në vendin e gabuar, nuk përputhin as trajnimin, as përvojën me vendin e punës. Partia këtu e atje duhet të marrë fund. Ajo që u kërkoj të gjithëve është një skanim i të gjitha burimeve njerëzore në çdo drejtori në Vlorë dhe përputhshmëria mes vendit të punës dhe diplomës së çdo individi që mbulon vend pune, raport çdo ministri”- tha Rama.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Hap të stërvonuar e konsideron Kryeministri Edi Rama rekomandimin pozitiv të Komisionit Europian për liberalizimin e vizave me Kosovën

   Gjatë konferencës për shtyp me homologen e tij kroate Kolinda Grabar-Kitarović, Presidenti Ilir Meta foli edhe për paktin detar me Gre

   Presidenti i Republikës Ilir Meta ka zhvilluar këtë të mërkurë një konferencë të përbashkët për shtyp me homologen kroate Kitaroviç, n

   Në parlament ministri për Diasporën Pandeli Majko debatoi me shefin e tij Edi Rama për teatrin.

Kreu i Shtetit, Ilir Meta ka komentuar sot ligjin për Teatrin e Ri, i cili ndodhet në tryezën e tij pas miratimit me procedurë të përshpe

Ish kryeministri Sali Berisha ka reaguar për vendimet e bëra nga KPK dje, ku dy gjyqtarë të Gjykatës së Lartë Tom Ndreca dhe Admir Thanza

Deputetja e Partisë Demokratike, Albana Vokshi deklaroi të mërkurën se Partia Demokratike ka zbuluar mashtrimin e madh me Teatrin Kombëta

Kryeministri Edi Rama në një bashkëbisedim me koordinatorët e bashkëqeverisjes iu bëri thirrje të gjithë qytetarëve që kanë probleme, të

Pas publikimit të fotos nga zëdhënësja e PD, ku në një tryezë ishin bashkë dy deputetët e PS, Pjerin Ndreu dhe Xhemal Qefalia si dhe ish-

Kryeministri Edi Rama njihet si një ndër politikanët më aktivë në rrjetet sociale.