Rama viziton Athinën brenda këtij viti

18/10/2019 - 15:48

Negociatat e ngrira mes Shqipërisë dhe Greqisë pritet të nisin brenda këtij viti. Në fund të tetorit, Kryeministri Rama do të jetë në Athinë si pjesë e samitit të vendeve euro- arabe.

Vetë Rama ka konfirmuar në një intervistë për televizionin grek "Ert" se do të takohet dhe me homologun grek Mitsotakis, ku siç pohon, do të diskutojnë dhe për paketën e çështjeve që kërkojnë zgjidhje mes dy vendeve.

Në intervistën për kanalin televiziv grek, Kryeministri nënvizon se të drejtat e minoritetit grek në Shqipëri janë mëse të respektuara, çështje kjo që është në krye të axhendës së qeverisë së Athinës sa i takon bashkëpunimit me Tiranën zyrtare.

Madje jo pak herë respektimi i të drejtave të minoritetit është lidhur me fatin e integrimit të Shqipërisë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Gjatë qëndrimit në Bratislavë Ministri në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj, zhvilloi një takim me Përfaqësuesin e lartë

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka zgjeruar rrethin e bashkëpunëtorëve të tij, duke emëruar gjeneral (r) Piro Ahmetaj si kë

Pas kërkesës për informacion mbi mosveprimet lidhur me dy pallatet në Thumanë, ku humbën jetën 24 qytetarë, me anë të një kërkese zyrtare

Kryetari i Partisë Agrare Ambientaliste, Agron Duka, me anë të një postimi në rrjetet sociale përshëndet zgjedhjen e Olsian Çelës si krye

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka vizituar banorët e lagjes 11 në Durrës, të cilët ende presin ekspertët tu vlerësojnë bane

Kryeministri Edi Rama e konsideroi një moment historik dhe inspirues për Shqipërinë, Kryesimin e OSBE-së për vitin 2020.

Drejtuesi qendror i zyrës Operacionale për Menaxhimin e Fatkeqësisë Natyrore, ministri Fuqiplotë Bledi Çuçi, inspektoi ditën e sotme bash

Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla pas miratimi në Kuvend me 97 vota pro të Rezokutës mbi “Ndërhyrjet e h

Republika e Austrisë do të ndihmojë qeverinë shqiptare në përballimin e pasojave të tërmetit të datës 26 nëntor 2019, duke vënë në dispoz