Rama zbardh vendimet e mbledhjes së qeverisë

Postuar: 12/01/2018 - 17:17

   Kryeministri Edi Rama në një konferenë për shtyp ka folur për vendimet që u morën në mbledhjen e Këshillit të Ministrave.

Kreu  i qeverisë e ka cilësuar Lezhën si një qark me potenciale të mëdha. Si ndër më të rëndësishmit Rama iu referua programit të agro-turizmit dhe infrastrukturës rrugore.

Theksin kryeministri e vuri edhe tek projekti i rrugës kombëtare Milot-Balldren si dhe aksi që lidh Shëngjinin me Velipojën.

“Duke pasur parasysh që kjo zonë ka disa shembuj frymëzues të cilëve u jemi referuar për programin e agro-turizmit, besoj që do të stimulojë më shumë në këtë drejtim pasi potencialet janë më të mëdha .

Do vendosim kritere minimale dhe maksimale për të vlerësuar çdo subjekt. Të gjitha subjektet që do klasifikohen si agro-turizëm do pajisen me çertifikatë të posaçme e do mund të kenë financime.

Këtu potenciali është i madh dhe ka hapësirë për rritjen e konsiderueshme të punësimit. Në javët në vijim do miratojmë programin e plotë të zhvillimit.

Tjetër vendim i rëndësishëm është përcaktimi i një liste pas një procesi relativisht të gjatë bashkëbisedimi me të gjithë kryetarët e bashkive ku ne do stimulojmë zhvillimin e integruar rural që do shtrihet dhe në pjesën tjetër të hapësirës reale.

Fishta është një prej këtyre 100 fshatrave të parë që do mbështetet me një program të veçantë nga qeveria. Ky model ka të bëjë me infrastrukturën, me ndërhyrjet në dobi të trashigimisë kulturore.

Projekti kryesor më i rëndësishmi që është pjesë e programit 1 miliard për rindërtim, është projekti i rrugës kombëtare Milot-Balldren dhe me tunelin që mundëson kalimin nga ai xhepi fallco ku gjithë fluksi i trasnportit kombëtar futet si fshehurazi. Më tutje aksi që lidh Shëngjinin me Velipojën dhe që mundëson integrimin e zhvillimin e turizmit,” tha Rama.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Sapo u kthye nga vizita dy ditore në Gjermani, kryeministri Rama pati një konferencë për shtyp me gazetarët në Rinas.

   Menjëherë pas konferencës për shtyp të Edi Ramës, mbas rikthimit nga vizita dy ditore në Gjermani, reagoi edhe nënkryetari demokrat i

   A ua ka përmendur me emër ose me funksion ish-ministrin Saimir Tahiri Kancelarja gjermane Angela Merkel ne takim?

Deputeti gjerman Günther Krichbaum, ka ritheksuar edhe njëherë qëndrimin e tij lidhur me hapjen e bisedimeve të pranimit të Shqipërisë në

"Timonierit i thyhet timoni! Kthehet nga Berlini me atlete te kuqe!"

Kreu i grupit parlamentar të LSI, Petrit Vasili ka akuzuar kryebashkiakun e Tiranës.

Një grup artistësh kanë hyrë në ambientet e këshillit bashkiak të Tiranës aty ku po zhvillohet mledhja.

Pas vizitës së kryeministrit Edi Rama në Gjermani, ku mediat vendase deklaruan se deputetë të Bundestagut i kanë kërkuar arrestimin e Tah

Kreu i PD-së Lulzim Basha, ka vizituar familjen e 52-vjeçarit, Agim Buci i cili u vra mbrëmjen e kaluar në dyqanin e tij gjatë përleshjes

E ftuar në emisioni Top Show në Top Channel, Majlinda Bregu ka folur për pozicionin e saj si Sekretare e Përgjithshme e Këshillit të Bash