Reforma/ Gjiknuri: PD-në e presim të vijë me propozime konkrete

19/11/2019 - 11:34

Bashkëkryetari i Komisionit për Reformën Zgjedhore, Damian Gjiknuri pas mbledhjes së OSBE-së për reformën zgjedhore, ku u diskutua për financimin e partive politike tha se prezenca e PD në tryezë është e mirëpritur.

Gjiknuri tha se tryeza e Reformës Zgjedhore mund të përdoret edhe si një tryezë për të adresuar edhe çështje të reformimit të partive politike, përfshirë edhe Partinë Demokratike.

"Ne Partinë Demokratike e presim me propozime konkrete dhe kur ti shohim të shkuara do shprehemi në lidhje me to, se deri tani nuk kemi parë gjë përveç deklaratave politike. Prezenca e PD në tryezë është e mirëpritur. Sa i përket rolit të PD, prezanca e saj në tryezë është e mirëpritur. Unë jam i bindur që ne mund të kemi mundësi ta shfrytëzojmë këtë tryezë për të adresuar edhe çështje të reformimit të partive politike, sepse ajo mund të jetë një gjë që mund të trajtohet jashtë kuadrit të reformës zgjedhore, Pra, legjislacioni i ri për financimin e partive politike do të përfshije edhe partitë kryesore shqiptare që në këtë rast është edhe PD", tha Gjiknuri.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Presidenti Ilir Meta ka takuar mbrëmë në Durrës ekipin izraelit që ndihmoi pas tërmetit të 26 nëntorit.

Në intervistën e dhënë “Zërin e Amerikës”, Ditmir Bushati, deputet i Partisë Socialiste, është pyetur edhe për faktin se tre ish-zyrtarë

Shqipëria e fillon kryesinë e radhës së OSBE-së për vitin 2020, ndërkohë që rajoni ku vepron organizata përballet me sfida të konsiderues

Në takimin me ambasadorët e vendeve të huaja, Rama ka shprehur mirënjohje dhe respekt për të gjitha ekipet e huaja të kërkim-shpëtimit të

Ish-ministri i Punëve të Jashtme, Ditmir Bushati deklaron për Zërin e Amerikës se viti 2019 ishte një vit i mbrapshtë dhe shpreson që 202

Ish-drejtori i përgjithshëm i Autoritetit Portual Durrës, Agron Tare, është emëruar ditën e sotme zv/ministër për Evropën dhe Punët e Jas

Nënkryetari i LSI-së, Petrit Vasili i ka bërë thirrje prokurorisë që të ketë kujdes dhe të zbatojë ligjin sa i përket çështjes së kreut t

Presidenti Ilir Meta ka pritur sot në një takim Ministrin e Punëve të Jashtme dhe Bashkëpunimit Ndërkombëtar të Republikës Italiane, Luig

Kryetari i Partisë Agrare Ambientaliste, Agron Duka ka reaguar për dorëheqjen e kreut të AKEP, Ilir Zelës, të cilin e përgëzon se nuk zgj

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha zbuloi disa nga temat kryesore që ka diskutuar në takim me ministrin e Jashtëm të Italisë, L