Rekomandimi për çeljen e negociatave, Rama: Shqipëria i ka kryer me sukses detyrat

29/05/2019 - 12:40

Pas raportit pozitiv të Komisionit Europian për hapjen e negociatave për anëtarësim të Shqipërisë, ka reaguar edhe kryeministri Edi Rama.

Në një postim në rrjetet sociale, Rama thotë se rekomandimi pa kushte i KE, do të thotë se vendi ynë ka përmbushur të gjitha kërkesat.

“Rekomandimi pozitiv pa kushte i Komisionit Europian për çeljen zyrtare të negociatave për anëtarësim të Shqipërisë me Bashkimin Europian, konfirmon se Shqipëria i ka kryer me sukses detyrat e shtëpisë në këtë proces. Në 15.00 komunikim i përbashkët publik me ambasadorin e BE-së”, shkruan Kryeministri Edi Rama.

Shefi i qeverisë shton se në orën 15:00 do të dalë në një konferencë për mediat me ambasadorin e Bashkimit Europian, Luigi Soreca.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka deklaruar për "Euroactiv" se vendimi i Këshillit të Evropës nuk është ai që dëshironte dhe sh

Kryeministri bullgar, Bojko Borisov ka thënë se Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut duhet të marrin datë për negociata, pasi do të bëhej një

Erisa Zyka nga Brukseli: Dhe një gjë të vogël sa për humor.

U shkarkua me anë të një vendimi politik, siç e cilësoi ai vetë, dhe sot lëshon një kunj ndaj kryesisë së Këshillit Bashkiak Durrës.

Reformën Zgjedhore, Partia Demokratike e vlerëson si vendimtare dhe të vetmen rrugë për të dalë nga kriza politike.

Me 79 vota pro, 20 kundër dhe 3 vota abstenim, Parlamenti ka miratuar projektligjin e buxhetit faktik të vitit 2018.