Ruçi: Këto shtete janë avokate të Shqipërisë për çeljen e negociatave

20/03/2019 - 12:09

Kryetari i Kuvendit Gramoz Ruҫi ka marrë pjesë në Konferencën e Nismës Adriatiko-Joniane në Budva të Malit të Zi ku tha se shtetet si Italia, Greqia, Sllovenia dhe Kroacia janë avokatë të rrugës së Shqipërisë për çeljen e negociatave drejt Bashkimit Europian.

“Bekimit të natyrës t’i përgjigjemi me ekonomi produktive. Italia, Greqia, Sllovenia, Kroacia, avokatë të hapjes së negociatave me Shqipërinë”, tha Ruçi.

Gjithashtu Ruçi u takua edhe me homologun kroat Jandroković, ndërsa ky i fundit tregoi gatishmërinë e vendit të tij për të ndihmuar Shqipërinë në rrugën europiane.

“Kroacia, mbështetje të fuqishme dhe asistencë teknike për negociatat”, theksoi ai. Gjatë qëndrimit në Budva, kryeparlamenatari Gramoz Ruçi u takua me homologun slloven dhe atë të Malit të Zi.

Lobojmë që udhëheqësit europianë të vlerësojnë përparimin e Shqipërisë. Bashkëpunim në negociimin e kapitujve të  marrëveshjes”, u shprehen mes tjerash homologët e Ruçit.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ish-kryeministri Sali Berisha pas urimit për festën e Pashkëve, ndan një tjetër lajm për ndjekësit e tij.

Një emër jashtëzakonisht i njohur për komunitetin shqiptar në mbarë Greqinë, e sidomos në Athinë, Fatos Malaj, hidhet në betejën elektora

Presidenti Ilir Meta shprehet i shokuar nga sulmet e ndodhura në Sri Lanka, ku deri në këto momente numërohen të paktën 207 viktima dhe m

Të martën skadon zyrtarisht afati që i lë në dispozicion kodi zgjedhor partive politike për t’u regjistruar për pjesëmarrje në zgjedhjet

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani ka ironizuar krijimin e partisë së re "Binda Demokratike", nga Rudina Hajdari.

Nga Kisha e Shna Ndoit në Laç, kryedemokrati Lulzim Basha uroi të gjithë besimtarët katolike e ungjillore për festën e Pashkëve.

Duke uruar Pashkët, presidenti i vendit, Ilir Meta ka bërë apel të gjithë shoqërisë shqiptare që të bashkëpunojnë për hir të interesit ko

I ftuar në studion e lajmeve të RTV Ora, anëtari i kryesisë së Partisë Demokratike, Eno Bozdo duke komentuar krijimin e Partisë "Bindja D

Nga protesta e Unazës së Re, ish-deputeti demokrat Klevis Balli ka komentuar deklaratën e bërë sot nga Taulant Balla, i cili tha se do të

Deputeti Myslim Murrizi tha se nëse Partia Demokratike nuk merr pjesë në zgjedhjet lokale të 30 qershorit, atëherë ajo shton “rrezikun” e