Rudina Hajdari: Nuk ka Reformë Zgjedhore në dy faza, ja çfarë vendosëm për ndryshimin e sistemit

10/10/2019 - 12:30

Pas takimit të sotëm për Reformën Zgjedhore, bashkëkryetarja e komisionit, Rudina Hajdari ka deklaruar prerë se nuk do të ketë reformë në dy faza, duke theksuar se bashkë me propozimet e OSBE-ODIHR do të bëhet edhe ndryshimi i sistemit, kusht ky, sipas saj, i opozitës parlamentare.

Në një deklaratë për mediat, ajo ka theksuar se për këtë do të ketë një grup pune të posaçëm që do të merret me produktin për ndryshimin e sistemit.

Deklarata e plotë

Meqë kemi një detyrë shumë të madhe kemi rënë dakord të bëjmë disa grupe pune, do të kemi grupe për ndryshimin e sistemit, cili do jetë produkti që do propozojmë, në bashkëpunim me shoqërinë civile, do t’i marrim tërësisht parasysh rekomandimet, grupet të ndara me deputetë dhe do të merrem me ndryshimin e sistemit, rekomandimet e OSBE/ODIH, financimin e partive dhe me të drejtën e emigrantëve jashtë për të votuar.

Do ta miratoni edhe pa pëlqimin e PD duke bashkuar votat me shumicën e Ramës?

Ftesa mbetet e hapur për PD apo të gjitha partitë jashtë sistemit, kemi komunikim të vazhdueshëm me disa prej tyre, do donim që të bënin ata propozimet e tyre, pasi duam konsensus të gjerë, sepse në fund ky ndryshim bëhet për shqiptarët jo për individë të caktuar, ti japim fund mënyrës si bëhet politikë sot, duam reformë tërësore që e sheh cdo hallkë të sistemit me vëmendje.

E votoni reformën apo po jo nëse nuk ndryshohet sistemi?

Nuk do të ketë reformë me dy faza, do ketë reformë tërësore dhe për këtë kemi rënë dakord. Nuk na ndalon njeri të diskutojmë rekomandimet e OSBE/ ODIHR dhe ndryshimet e sistemit.

Keni unitet brenda grupit?

Opozita parlamentare ka vetëm një qëllim, ndryshimi i sistemit, që ne ta shembim këtë lloj sistemi, qytetarët të votojnë përfaqësuesit e tyre dhe jo partitë politike. Jo kryetarët e partive të përcaktojnë deputetet, po luftojmë për kuvend cilësor dhe përfaqësues.

Do sakrifikoheni për reformën?

Do bëjmë cdo gjë në qëllim të kësaj, do shohim javët në vijim, të mos shmangim vëmendjen. Të fokusohemi te negociatat me BE kemi para një sfidë shumë të madhe, nëse nuk hapim negociatat do të jemi në një pozicion shumë të vështirë.

A ka kohë deri në fillim të dhjetorit për të dy propozimet?

Nuk jemi të fokusuar të koha, por të produkti

Po ky është kusht nga Gjermania…

Afatet i vëmë ne se ne u shërbejmë shqiptarëve.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Greqia mbështet perspektivën evropiane të vendeve të Ballkanit Perëndimor.

Ish-deputetja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Kejdi Mehmetaj ka bërë fajtorë të drejtpërdrejtë kryeministrin Edi Rama dhe ministrin e

Teksa Kuvendi miratoi me 77 vota pro ligjin për krijimin e korporatës së investimeve ekspertët ngrenë pikpyetje për mënyrën e funksionimi

Për ish-deputetin e PD, Gent Strazimiri ajo që ndodhi në Këshillin Evropian është një bllokim që Evropa i bëri qeverisë dhe Ramës, por jo

Rritja e numrit të turistëve italianë në Shqipëri, ka sjellë në Tiranë rreth 60 tur operatorë dhe përfaqësues agjencish të rajonit të Pul

Sekretari për Marrëdhëniet Ndërkombëtare në Partinë Demokratike, Arben Kashahu është shprehur se nuk është faji i Europës për moshapjen e

"Teksa këtu rreken ende të gjejnë fajtorin diku tjetër, e të mos mbajnë përgjegjësi për asgjë, kryeministri i Maqedonisë së Veriut ka

Gjatë deklaratës për shtyp, ministri i Jashtën në detyrë, Gent Cakaj foli për rastin e Alvin Berishës, 11-vjeçarit që u dërgua në kampet

Ministri i Jashtëm Gent Cakaj iu drejtua sot sërish mediave lidhur me vendimin e një ditë më parë të BE për të mos çelur negociatat me Sh

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi ka reaguar një ditë pas vendimit të Këshillit Europian, i cili vendosi që Shqipërisë dhe Maqedonisë