Sakollari vazhdon takimet në Durrës, njihet me shqetësimet e qytetarëve (FOTO)

12/06/2019 - 19:00

Në një kohë kur shumë qytetarë në të gjithë vendin nuk dinë nëse do të mbahen ose jo zgjedhjet në 30 qershor, dy kandidatet në garë në Durrës vijojnë fushatën elektorale.

Kandidatja e Bindjes Demokratike, Valbona Sakollari, ka zhvilluar dy takime në zona të ndryshme të Durrësit, ku është njohur nga afër me problematikat e qytetarëve.

Në takimin me banorët e zonës së ish-Kënetës, Sakollari ka evidentuar se një nga problematikat më të mprehta është kanali që e përshkon mes për mes lagjen. “Mbeturinat dhe mbetjet me të cilat është i mbushur rrezikojnë të kthehen në burim infeksioni dhe ndotjeje për gjithë qytetin”,- thotë Sakollari.

“Takimi i radhës me qytetarët e Durrësit u zhvillua në zonën e ish-kënetës. Një zonë e braktisur nga Bashkia e Durrësit prej vitesh tashmë, ku mungon ndriçimi, gjelbërimi, infrastruktura dhe ndotja është në nivelet më të larta. Edhe pse kjo lagjie numëron rreth 42 mijë banorë, qytetarë dhe taksapagues për shërbimet që duhet të marrin, duket se ata janë lënë në harresë dhe shpërfillje prej kohësh. Por problemi më i madh i kësaj zone është kanali që e përshkon përmes. Një kanal i ujërave të ndotura, i mbushur me mbetje dhe kafshë të ngordhura, i kthyer në një moçal, është burim infeksioni dhe ndotje për të gjithë qytetin. Është për të ardhur keq të mendosh se projekti për përmirësimin e kësaj situate është aprovuar dhe fondet janë marrë, edhe pse është pezulluar për arsye jo të qarta.

Në datën 30 qershor, është mundësia e të gjithëve ne të zgjedhim administrimin e duhur të Durrësit që meritojmë!”,- shkruan Sakollari në rrjete sociale.

Ndërsa takimi i dytë i kandidates për kryetare bashkie është zhvilluar me disa zonja të nderuara me të cilat ka ndarë shqetësime të tilla si keqtrajtimi nga sistemi i instaluar në administratën publike, mungesa e etikës, meritokracisë, mungesa e dëshirës për të lehtësuar sado pak jetën e qytetarit që troket dyerve të institucioneve etj.

“Kafe me një grup zonjash të nderuara, me të cilat ndamë të njëjtat shqetësime si qytetare, nëna, bija, intelektuale, profesioniste. Dhe shqetësimi më i madh, përtej kanalizimeve, qarkullimit, parkut, gjelberimit, pastërtisë, parkimit, etj, etj, etj, ishte keqtrajtimi nga sistemi i instaluar në administratën publike, mungesa e etikës, meritokracisë, mungesa e dëshirës për të lehtësuar sado pak jetën e qytetarit që troket dyerve të institucioneve pafundësisht në kërkim të zgjidhjes së problemeve e halleve, nga ana e atyre që e kanë për detyrë ti ndihmojnë.

A ka zgjidhje? Zgjidhja vjen duke filluar nga shembulli personal i drejtuesit të institucionit, nga respektimi i meritokracisë, zbatimi i drejtë i sistemit të matjes së performancës të administratën publike, vlerësimi e stimulimi i punës së punonjësve të institucioneve. Bashkë për Durrësin që meritojmë”,- shkruan Sakollari.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka dhënë një intervistë të gjatë për televizionin “Al Jazeera”, ku ka “skanuar” situatën politike dhe

Në një deklaratë për mediat, kryeemokrati Lulzim Basha ka reaguar pas dhënies së masës arrest me burg për 4 nga 7 të arrestuarit në Libra

Kryeministri Edi Rama ndërsa po zhvillonte fushatën e radhës elektorale në Pogradec, ka ironizuar opozitën me “filxhanin”.

Kryeministri Edi Rama nga Pogradeci komentoi vendimin e gjykatës së Elbasanit për të lënë në burg 4 nga shtatë të arrestuarit ndërsa tha

Kryeministri Edi Rama ka vijuar takimet elektorale në qytetin e Pogradecit ku si çdo herë tjetër edhe sot nuk ka kursyer ironitë dhe sulm

Mbështetësit e opozitës kanë pritur sërish me protesta kryeministrin Edi Rama, i cili po vijon takimet elektorale në juglindje të vendit.

Kreu i partisë Agrare Ambientaliste, Agron Duka ka reaguar pas lajmit se gazetari gjerman Peter Tiede do të publikojë ditën e nesërme për

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Socialiste, Taulant Balla zhvilloi një takim me shqiptarët që jetojnë e punojnë në Selanik të Greqisë.

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha thotë se kryeministri Edi Rama prej një jave po kërcënon opozitën.

Nga Maliqi ku ndodhej për fushatë kryeministri Rama nuk i kurseu notat e ironisë në lidhje me thirrjet e Neritan Cekës për të mos shkuar