Shengeni rajonal/ Kryeministri Rama mbërrin në Serbi, takim me Vuçiç e Zaev

09/10/2019 - 19:38

Kryeministri Edi Rama ka mbërritur në Serbi dhe pritet të takohet me presidentin e vendit Aleksandër Vuçiç dhe homologun e tij të Maqedonisë së Veriut.

Lajmi është konfirmuar më herët nga kryeministri Rama, i cili ka thënë se me krijimin e “Shengenit Rajonal” vendet e Ballkanit do të kenë lehtësira të mëdha, si për lëvizjen e njerëzve dhe për transportin e mallrave.

Ndërkohë, dhe presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç tha në Nju Jork disa ditë më parë se shpresonte që Rama e Zaev të merrnin pjesë, pasi marrëveshja do të kishte përfitime për të tre vendet. Takimi pritet të zhvillohet nesër, 10 tetor në Novi Sad.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

“Sipas drejtuesve te policise dhe prokurorise ne Durres ; pas “nje pune intensive, dy javore” u gjenden dhe “fajtoret” e katastrofes.

Zëdhënësja e Partisë Demokratike Ina Zhupa deklaron se për zbukurimin e qytetit të Durrësit janë harxhuar 42 mijë euro ndërkohë që Mitrov

Kryeministri Edi Rama ishte në Laç, ku inspektoi zonën pas tërmetit të 26 nëntorit.

Endrit Braimllari, Sekretari i Përgjithshëm i LSI, ka akuzuar Ministrin e Brendshëm, Sandër Lleshaj, si përgjegjës të drejtpërdrejtë për

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha duke bërë një inspektim për banesat e shembura në Qerret, ai është shprehur se grupet vlerësuese

Partia Demokratike ka publikuar ditën e sotme një listë ku tregon se sipas kësaj force politike, qeveria po i diskriminon ata banorë që n

Kryeministri Edi Rama dhe imami Elvis Naçi ka qenë sot në Thumanë për të parë nga afër punën që po bëhet për përgatitjen dhe ngritjen e n

Tashmë siç e ka bërë zakon kryeministri Edi Rama së bashku me kamerën e ERTV, viziton familjet e prekura nga tërmeti.

Komisioni i Ekonomisë dhe Financave miratoi paketën e rindërtimit të dëmeve që shkaktoi tërmeti i 26 nëntorit bashkë me buxhetin e vitit

Presidenti Ilir Meta ka dekretuar ministrin e Shtetit për Rindërtim, Arben Ahmetaj.