Shifrat e Covid-19 në rritje, Manastirliu: Strategjia jonë e suksesshme

29/06/2020 - 18:49

Situata e pandemisë së koronavirusit në vendin tonë është rënduar, pasi në 10 ditët e fundit shifrat e të prekurve dhe viktimave kanë ardhur në rritje.

Në 10 ditëshin e fundit të qershorit janë regjistruar 20 viktima dhe 744 të infektuar, ç’ka e bën bilancin e kësaj periudhe, më të rëndin që nga nisja e pandemisë në fillim të marsit.

Opozita ka akuzuar qeverinë se nuk ka menaxhuar siç duhet lirimin e masave dhe se ka kthyer QSUT dhe qendrat shëndetësore në vatra përpjeje të virusit.

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu thotë se këto akuza janë “armë për ta përdorur në sulmin politik të ditës”. Në një status në Facebook ajo shkruan se strategjia jonë drejtohet nga ekspertët “më të mirë të shëndetit publik në vend”.

Ajo thekson se vetëm 20% e kapacitetit të shtretërve të vëna në dispozicion janë të zënë në spitale dhe se “numri i fataliteteve për një milion banorë, është shumë më i ulët se sa shumica e vendeve të Bashkimit Evropian, dhe i dyti më i ulët ndër vendet e rajonit.”

“Protokollet tona aktuale të survejancës janë të bazuara tërësisht në udhëzimet e OBSH dhe ECDC. 90 përqind e rasteve të dyshuara izolohen dhe konfirmohen brenda 48 orëve.” – shkruan Manastirliu.

Ministrja nënvizon se strategjia jonë ka rezultuar e suksesshme dhe shton se raportimet për situatën vijojnë të kryhen në mënyrë transparente.

POSTIMI I MANASTIRLIUT:

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Analisti Andi Bushati ka komentuar deklaratën e mëhershme të kryetarit të PD se kryeministri Edi Rama i kishte çuar atij njerëz në zyrë q

Partia Demokratike, dega Durrës ka propozuar emrat për kandidatë për deputet dhe për kryetar bashkie.

Ndryshimi i sistemit brenda natës dhe heqja e koalicioneve për Grida Dumën janë lojëra politike të Edi Ramës.

Ish-deputetja demokrate, Albana Vokshi akuzon gjykatën se është kthyer në zyrë noterie për Edi Ramën, ndërsa vazhdon procesi gjyqësor mid

Në një deklaratë për mediat opozita e bashkuar ka reaguar lidhur me vendimin e kryeministrit Edi Rama për të mbeshtetur nismën e deputetë

Në një postim në Facebook, ish-deputeti i Partisë Demorkatike, Bardh Spahia thotë se kryeministri Edi Rama ka dështuar në menaxhimin e si

Pasi presidenti Ilir Meta tha që nuk do të dekretojë asnjë rregull që cënon liritë dhe të drejtat kushtetuese të njeriut, veçanërisht të

Në një intervistë për Ora News, nënkryetari i Partisë Demokratike Edmond Spaho ka komentuar faktin se Shqipëria duhet t’i paguajë 109 mil

Teksa poston një foto me ish-trajnerin e Kombëtares, Gianni De Biasi, Presidenti Ilir  Meta thotë se tani me Azerbajxhanin përveç TAP-it

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka shprehur dhe njëherë qëndrimin e tij se nuk do të dekretojë asnjë rregull të ri që cenon liritë dhe