Shkëlzen Berisha replikon me Tahirin : Ministër burracak, për dështimet e tua fajin e ka Shkëlzeni

05/12/2013 - 20:17

TIRANE, 5 dhjetor 2013 - Djali i ish kryeministrit, Sali Berisha, Shkëlzen Berisha ka reaguar sot pas deklaratave në parlament të ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri.  Shkëlzen Berisha bën përgjegjës për ekzekutimin e gjimnazistit një ditë më parë në Durrës, dhe thyerjen e burgut te sigurise se larte ne Drenove , ministrin Tahiri, i cili sipas tij, duhet të jepte dorëheqjen. Sipas Berishës, në kushte të tilla, ministri e ka parë të udhës t’u thote njerëzve se fajin për këtë e ka Shkëlzeni.Në reagimin e tij, Shkëlzen Berisha e cilëson Tahirin si një hajdut me imunitet, që sfidon çdo dite shtetin ligjor duke mos paguar detyrimin qe rrjedh nga vendimi i gjykates për të, e cila e ka dënuar me vendim te formes se prere, për të njëjtat shpifje që përsëriti sot në parlament.

“Një ditë pas ekzekutimit të një gjimnazisti të ulur në bankën e shkollës dhe 10 ditë pas thyerjes së burgut të sigurisë së lartë në Drenovë, ministri përgjegjës për parandalimin e gjëmave të tilla, në kushtet e impotencës morale për të dhënë dorëheqjen dhe shterpësisë profesionale e politike për të dhënë garanci, që ngjarje të tilla të mos përsëriten më, e pa të udhës që prindërve, të afërmve të të ndjerit dhe mbarë opinionit t’u thotë se fajin për këtë e ka Shkëlzeni. Në kushtet kur zhvillohet ky debat me duket e tepërt të them, se ky ministër jo vetëm është i dënuar me vendim të formës së prerë nga gjykata për shpifjen që përsëriti sot në parlament, por si një bandit me imunitet, sfidon çdo ditë shtetin ligjor duke mos paguar detyrimin që rrjedh nga vendimi i gjykatës për gënjeshtrën e tij.”- thuhet në deklaratën e Shkëlzen Berishës. 

Më tej Shkëlzen Berisha deklaron se: “Ministrit burracak që e siguron veten me eskorte dhe bodigardë ndërkohë që nxënësit vriten ditën për diell me duhet t’i kujtoj se ndoshta shpifjet e ndihmuan për të mashtruar njerëzit në 23 qershor, por ato nuk vlejnë, për të parandaluar apo justifikuar vrasjet, grabitjet, thyerjet e burgjeve apo ekzekutimet mafioze në mes të Tiranës. Nëse dështimin tënd, kërkon medoemos ta fshehësh apo justifikosh pas atyre që kanë vrarë e plagosur dhe nuk u ka hyrë gjemb në këmbë, ketë do e gjejë të faktuar pa pasur nevojë të shpifësh tek fëmijët e Gramoz Ruçit, Arta Dades dhe kolegëve të tjerë në parlament”. 

Çfarë tha sot në parlament, Saimir Tahiri

“Dhe akoma më keq, kur çuni i babit bënte biznes me demontim armësh, hidhte themelet dhe fshinte nga harta e Shqipërisë një fshat të tërë duke lënë pas 26 viktima. Po s’ka sesi të mos mendonin të rinjtë e këtij vendi se mund të bënin dhe parà shpejt, mund të bënin dhe gangsterin, mund të mbanin dhe armë, mund të bënin dhe krime. Se kur çuni i babit deri dje kryeministër nuk dënohej dhe s’i hynte gjemb në këmbë dhe babi e mbronte mu në mes të parlamentit, po sigurisht të tjerët do të ndjekin këtë model!”

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kryeministri Edi Rama e ka nisur mëngjesin e kësaj të hëne me një video nga liqeni i Bovillës.

Ish-deputetja demokrate, Albana Vokshi ka marrë pjesë në mbledhjen online të Bordit Drejtues të Forumit të Grave të Partisë Popullore Eur

Kreu i Partisë Demokristiane, Nard Ndoka ka reaguar në rrjetet sociale lidhur me ngjarjen e rëndë që tronditi kryeqytetin pak ditë më par

Eksperti i Shëndetësisë në PD, Gazment Koduzi denoncon se qeveria shqiptare nuk ka strategji për të përballuar COVID 19.

Kryedemokrati Lulzim Basha është takuar sot me qytetarë dhe sipërmarrës të goditur nga kriza ekonomike.

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Bardh Spahia ka akuzuar ministrinë së Shëndetësisë sa i takon situatës me koronavirusin, ku dita ditë

Shoqatat shqiptare në Izmir të Turqisë kanë përkujtuar 76-vjetorin e gjenocidit grek mbi shqiptarët e Çamërisë.

Kryeministri Edi Rama ka publikuar sot pamjet e një prej ditëve të punës së Patrullave të Policisë së Shtetit, që shkojnë derë më derë te

Kryetari i PD-së Lulzim Basha ka dëgjuar nga afër shqetësimet e fermerëve të zonës së Pogradecit, të cilët nuk kursyen ankesat për qeveri

Ish-deputeti i Partisë Demokratike Bardh Spahia, shprehet se shifrat po tregojnë se situata ka dalë jashtë kontrollit si pasojë e COVID-1