Shqipëria turistike në Panairin Ndërkombëtar të Londrës, merr pjesë Klosi dhe Sako (FOTO)

09/11/2019 - 19:40

Në Panairin Ndërkombëtar të Turizmit, evenimentin më të spikatur botëror për këtë industri, i cili zhvillohet në Londër në World Travel Market, Shqipëria turistike kishte stendën e saj.

Ministri i Mjedisit dhe Turizmit, Blendi Klosi, në ditën e parë të Panairit në stendën e Shqipërisë, u takua me ministrin kroat të Turizmit, Gari Cappelli dhe ministren spanjolle, Reyes Maroto.

“Në ditën e parë të Panairit Ndërkombëtar të Londrës (World Travel Market) në stendën e Shqipërisë, në takime me ministrin kroat të turizmit, Gari Cappelli dhe ministren spanjolle, Reyes Maroto. Bashkëpunim në fushën e turizmit, për të marrë eksperiencën më të mirë të dy vendeve në agroturizëm dhe zhvillimin e turizmit blu në Shqipëri”, bëri të ditur Klosi.

Po ashtu, Klosi vuri në dukje se ka pasur interesim të madh pranë stendës së Shqipërisë në ditën e parë të Panairit të Londrës (World Travel Market), ku pala shqiptare ka prezantuar edhe strategjinë për turizmin e qëndrueshëm, me pjesmarrës tur operatorë të huaj dhe vendas, si dhe organizatat përgjegjëse për zhvillimin e turizmit.

Ky panair, që organizohet çdo vit në kryeqytetin britanik, është eventi më i rëndësishëm në industrinë e udhëtimeve. Ai konsiderohet si një nga ngjarjet e pritura dhe me më shumë interes për takimet “business-to-business”, që prezantojnë në Britaninë e Madhe një gamë të gjerë të destinacioneve dhe sektorëve të industrisë, si dhe për profesionistët ndërkombëtarë të udhëtimeve.

Vendi ynë përherë e më shumë po promovohet dhe jashtë kufijve me anë të takimeve dhe panaireve të shumta që po zhvillojnë institucionet përkatëse, ku fokus është prezantimi i aseteve të veçanta që vendi ynë ofron në turizëm. 

Për të ndjekur nga afët këtë panair të rëndësishëm ka qenë e pranishme edhe kryebashkiakja e Durrësit, Valbona Sako.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Nënkryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili i është përgjigjur deklaratave të ish-ministrit të Brendshëm Fatmir Xhafajt

Zv.kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Luan Rama ka kujtuar përpjekjet dhe kontributin historik të shqiptarëve në luftën për çli

Presidenti Ilir Meta ka dënuar ashpër sulmet politike në adresë të anëtares së Gjykatës Kushtetuese Vitore Tusha.

Kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla ka përkujtuar përpjekjet e shqiptarëve në kuadër të 75-vjetorit të çlirimi

Në ditën e Çlirimit të Tiranës, kryedmokrati i PD-së Lulzim Basha ka kujtuar intelektualët dhe patriotët shqiptar, të masakruar në valën

Presidenti Ilir Meta ka takuar në Tiranë ambasadorin Sam Brownback, të cilin e quan të ftuar special.

Partia Demokratike ka reaguar pas qëndrimit të ish-ministrit të Brendshëm Fatmir Xhafaj ku shprehej kundër anëtares së Gjykatës Kushtetue

Ish-kryetar i Komisionit të Reformës në Drejtësi, Fatmir Xhafaj ka reaguar për situatën e krijuar me ngërçin në Gjykatën Kushtetuese.

Kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi ka përkujtuar sot 75-vjetorin e çlirimit të Tiranës.

Tirana ka kujtuar sot 75 vjetorin e çlirimit, si dhe ka nderuar të gjithë ata që kontribuan dhe sakrifikuar edhe jetën e tyre në një nga