Soreca-gjimnazistëve: Shumë shpejt çelen negociatat e BE me Shqipërinë

16/09/2019 - 13:25

I pranishëm në gjimnazin "Petro Nini" në Tiranë me rastin e nisjes së vitit të ri shkollor, ambasadori i BE në Tiranë, Luigi Soreca deklaroi se shumë shpejt do të çelen negociatat e Bashkimit Europian me Shqipërinë.

Gjatë fjalës së tij, Soreca u dha një mesazh të qartë të rinjve, që të kenë besim se Shqipëria do të jetë pjesë e BE dhe se ata kishin një përgjegjësi mbi shpatulla me qëllim që vendi të bëhej më i mirë.

“Ju keni një përgjegjësi të madhe mbi shpatulla. Sepse ju i përkisni Shqipërisë, ashtu sikurse ajo ju përket juve. Kini besim te Shqipëria, vazhdoni të besoni ashtu siç kam unë besim tek vendi juaj. Vazhdoni te keni besim se Shqipëria do të bëhet një vend më i mirë. Së shpejti, besoj që vërtet shumë shpejt, do të çelen negociatat në mënyrë që Shqipëria të bëhet vend anëtar i BE dhe të rikthehet në gjirin e asaj që unë e them gjithmonë, është familja juaj natyrale; familja evropiane. Ju jeni e ardhmja e BE. Ndaj duhet të jeni qytetarë më të mirë te mundshëm jo vetëm të Shqipërisë por edhe të BE”, -tha ambasadori.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Edhe dita e sotme pritet të jetë e ngjeshur për ndërkombëtarët, të cilët janë angazhuar për zgjidhjen e ngërçit politik mbi Reformën në D

Kuvendi i Shqipërisë zhvillon sot seancën plenare ku do të ketë një interpelancë urgjente me ministrin e Brendshëm kërkuan nga një grup d

Fjala e fundit për një kompromis për Reformën zgjedhore i ka mbetur tanimë opozitës, ndërsa shumica, sipas ambasadores amerikane Yuri Kim

Kreu i opozitës Lulzim Basha ka dhënë një deklaratë të shkurtër në selinë e PD-së.

Pas deklaratës së ambasadores amerikane në Tiranë Yuri Kim që e la në dorë të kryetarit të Partisë Demokratike Lulzim Basha arritjen e ma

Ambasadorja e SHBA në Tiranë ka deklaruar se është arritur marrëveshja për reformën zgjedhore.

Po shkon në 30 mijë numri i pagave 40 mijë lekë të derdhura në llogaritë e punonjësve që më herët nuk kishin marrë pagën e luftës, si pas

Bashkia Shijak u bë sot bashkia e parë, në të cilën do të nisë zbatimi i Programit të Granteve të dëmshpërblimit të banorëve të dëmtuar

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka uruar qeverinë e re të Kosovës dhe kryeministrin e saj, Avdulla Hoti për marrjen e mandat

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka akuzuar kryeministrin Rama se subvencionet e AZHBR-së për fermerët i ka shpërndarë në mënyrë