Soreca: Listat e kandidatëve, përgjegjësi ligjore e morale e krerëve të partive

23/02/2021 - 13:01

Ambasadori i Bashkimit Europian, Luigi Soreca kërkon nga partitë politike që të tregojnë kujdes me kandidatët për deputetë në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit.

Sipas diplomatit të Brukselit, krerët e partive politike kanë përgjegjësi ligjore dhe morale për integritetin e lartë të kandidatëve për deputetë.

"Diskutime si ato të sotmet janë thelbësore për të drejtuar votuesit dhe kandidatët në procesin demokratik. Unë pres që partitë politike të angazhohen me rekomandimet e OSBE-së dhe të mos lejoj që iniciativa e sotme demokratike shumë e shëndetshme të mbetet pa vëmendje. Drejtuesit e partive kanë një përgjegjësi ligjore dhe morale për të siguruar listat e kandidatëve me standardet më të larta të integritetit."

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Alfred Peza, përmes një postimi në rrjete sociale njofton se ka zhvilluar një takim me Kryeministrin e vendit, Edi Rama, ditën e sotme, d

Presidenti Ilir Meta këtë të dielë nga Korça në një dalje për mediat ka deklaruar se zgjedhjet e 25 prillit janë një test madhor për inte

Gjatë prezantimit të kandidatëve të Nismës#Thurje për zgjedhjet e 25 prillit, drejtuesi i saj Endri Shabani prezantoi ndër të tjera edhe

Eduard Halimi është emëruar koordinator i posaçëm politik i PD-së.

Kryetari i partisë demokratike, Lulzim Basha së bashku me të bijën, Viktorian, kanë uruar ndryshe këtë 7-mars.

Kryeministri Edi Rama në një bashkëbisedim me qytetarët e Lezhës deklaroi se mosmarrja e vaksinës ruse apo kineze nuk është çështje gjeop

Presidenti Ilir Meta zhvilloi sot në qytetin e Korçës një ceremoni vlerësimi për të gjithë mësuesit, me rastin e “7 Marsit”.

Kryeministri Rama zhvilloi këtë të diel një bashkëbisedim me qytetarët në Lezhë, ku foli për procesin e rindërtimit dhe investimet e qeve

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, e nisi këtë të diel me një mesazh të fortë për shqiptarët.

Nisma “Thurje” prezantoi një ditë më parë 177 kandidatët për deputetë në zgjedhjet e 25 prillit, të kësaj force politike në 12 qarqet e v