Spiropali: PS-së i duhet një mandat i tretë me Ramën kryeministër!

09/11/2019 - 11:32

Nën moton “Ti Zgjedh”, nga Parku Olimpik, Partia Socialiste ka nisur takimin me strukturat në të gjithë vendin për t’u përgatitur për zgjedhjet e brendshme të partise, që do të mbahen në datë 16 Nëntor.

Takimin e hapi Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali, e cila gjatë fjalës së saj para të pranishmeve, duke e quajtur kthimin pas atal për vendin ka deklaruar se PS i duhet një mandat i tretë në zgjedhjet e 2021, me Edi Ramën kryeministër.

“Në janar presim të kemi një proces të jashtëzakonshëm me të gjithë prurjet e reja për të zgjedhur Asamblenë dhe strukturat drejtuese. Kjo është gjysma e punës që na duhet për mandatin tonë të tretë në 2021, me Edi Ramën kryeministër dhe PS si mazhorancë. Është i rëndësishëm ky mandat për të vazhduar rrugën tonë. Çdo kthim mbrapa do të ishte jo vetëm i dëmshëm, por fatal për Shqipërinë”, tha Spiropali.

Ministrja theksoi se PS nuk ka zgjedhur rrugen e lehte, por “rrugën e përballjes me të vërtetën, rrugën e transformimit”.

“Ne zgjodhëm rrugën e përballjes me të vërtetë, rrugën e transformimit të drejtësisë, rrugën e punës të luftës kundër informalitetit. Ne zgjodhëm të jemi një qeveri e përgjegjshme, jo për brezin që shkoi, po për brezat që do të vijnë dhe që duan një Shqipëri Evropiane. PS nuk e ka qëllim në vetvete pushtetin, por e ka mjet për të transformuar jetët e njerëzve, për të ndryshuar mendësitë, për të transformuar qytetet. Mjafton të hedhësh sytë në Tiranë, për të cilin mund të themi se është qyteti më i mirë në rajon”- tha ajo.

Sipas Spiropalit, Rilindja Urbane transformoi shumë nga qendrat tona, jo vetëm Tiranën, por edhe Kavajën, së shpejti edhe Kamzën, me kryebashkiakun e ri, një qendër ku njerëzit nxirreshin si turma për të ardhur në Tiranë e për të djegur kryeministrinë.

“Më 30 qershor ne nuk votuam vetëm për të zgjedhur kryebashkiakët, se ato do t’i zgjidhim edhe me PD përballë, por ne votuam për të thënë se Shqipëria është shtet dhe askush nuk mund ta marrë peng. Asnjë forcë e errët nuk mund të marrë peng procesin demokratik dhe të hedhë në erë të ardhmen, ndaj ndërkombëtarët na mbështetën”- theksoi ajo, duke shtuar se “është kjo arsyeja pse prej shtatorit ne kemi nisur procesin e jashtëzakonshëm të riorganizimit të PS në çdo qelizë”.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Nënkryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili i është përgjigjur deklaratave të ish-ministrit të Brendshëm Fatmir Xhafajt

Zv.kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Luan Rama ka kujtuar përpjekjet dhe kontributin historik të shqiptarëve në luftën për çli

Presidenti Ilir Meta ka dënuar ashpër sulmet politike në adresë të anëtares së Gjykatës Kushtetuese Vitore Tusha.

Kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla ka përkujtuar përpjekjet e shqiptarëve në kuadër të 75-vjetorit të çlirimi

Në ditën e Çlirimit të Tiranës, kryedmokrati i PD-së Lulzim Basha ka kujtuar intelektualët dhe patriotët shqiptar, të masakruar në valën

Presidenti Ilir Meta ka takuar në Tiranë ambasadorin Sam Brownback, të cilin e quan të ftuar special.

Partia Demokratike ka reaguar pas qëndrimit të ish-ministrit të Brendshëm Fatmir Xhafaj ku shprehej kundër anëtares së Gjykatës Kushtetue

Ish-kryetar i Komisionit të Reformës në Drejtësi, Fatmir Xhafaj ka reaguar për situatën e krijuar me ngërçin në Gjykatën Kushtetuese.

Kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi ka përkujtuar sot 75-vjetorin e çlirimit të Tiranës.

Tirana ka kujtuar sot 75 vjetorin e çlirimit, si dhe ka nderuar të gjithë ata që kontribuan dhe sakrifikuar edhe jetën e tyre në një nga