"Standard i dyfishtë", Gjata: PD nuk komenton shkarkime nga Vettingu. Dvorani kaloi me 90 mijë euro të pajustifikuara

21/11/2019 - 14:57

Këshilltari ligjor në Partinë Demokratike Çlirim Gjata ka qenë sot në rubrikën “Opinion” në News24 për të folur për zhvillimet e fundit në vend dhe debatin për Gjykatën Kushtetuese.

Ai tha se qëndrimi zyrtar i PD është se nuk komenton vendimet e institucioneve të vettingut për shkarkimet. Gjata theksoi se PD ka kontestuar vendimet e KPK për standardin e dyfishtë të përdorur sipas tij. Ai tha më tej se kreu i KED, Ardian Dvorani kaloi vettingun me 90 mijë euro që nuk i justifikonte dhe nuk pati as ankimim.

“Nuk komentojmë asnjëherë vendimet e institucioneve të vettingut, sidomos kur janë për shkarkimin. Ajo që kemi kontestuar janë vendimet e KPK, shkalla e parë. Vendimet e rikonfirmimit të detyrë, kemi kontestuar ato vendime që kanë qenë në standard të dyfishtë. Rasti flagrant ka qenë për Dvoranin, ku KPK megjithëse nuk justifikonte 90 mijë euro inspektori nuk bëri as ankimim. Apo Donika Prela. I vetmi moment kur kemi kontestuar vettingun ka qenë standardi i dyfishtë në shkallën e parë të vettingut. Se nuk ndodhi kot standardi i dyfishtë për këto gjëra. Dvorani për të kapur Rama Gjykatën Kushtetuese. Donika Prela për të shpëtuar Ramën me shokë. Ato gjyqtarë e prokurorë që janë shkarkuar qoftë nga KPK apo edhe KPA, nuk i kemi kontestuar. KPA ka një provë zjarri me rastin e Donika Prelës”, deklaroi Gjata.

Sa i përket qëndrimeve nga maxhoranca ai i krahasoi me një shfaqje vulgare.

“Maxhoranca është në festivalin e famshëm të Gjirokastrës. Shfaqje vulgare e atij festivali maxhoranca sot. Qëndrimi i zotit Muçi është qëndrimi i tij. PD ka këtë qëndrim, se kur një subjekt shkarkohet nga Vettingu ai ndodhet në kushtet e pazgjedhshmërisë. Nuk trajtohet ashtu siç thotë maxhoranca. Ata punojnë me lugetër, me shejtanë me shtriga me fshesë. Dy institucione kanë ngelur në Shqipëri kryeministri dhe Presidenti”, theksoi Gjata.

Ai mbështeti qëndrimet e Presidentit të Republikës që po përpiqet të tuajë balancën. Sa i përket akuzave të Metës për ndërkombëtarët, Gjata tha se Presidenti ka më shumë informacion.

“Presidenti Meta ka mbajtur atë qëndrim prej Presidencialisti. Në kushtet ku ndodhet ai me një hetim absurd, ai po mban një qëndrim prej presidencialisti. Presidenti po mundohet me aq sa mundet me mish e shpirt të ruajë balancën.

Presidenti ka informacion më shumë se unë. Ka komunikim me ndërkombëtarët përtej ndërkombëtareve. Ndërkombëtarët nuk e diskutoj se janë nisur nga qëllimi i mirë për të bërë reformën në drejtësi. Ata thonë shkojnë diku 10 mln euro për reformën në drejtësi. Problemi është se i besuan këtij km dhe sot po iu del në bumerang”, deklaroi Gjata. /BW

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Me fjalë të ndjera për prindërit e saj që nuk jetojnë më, ish-kryetarja e bashkisë së Durrësit, Valbona Sako, ka shpërndarë një status em

Ish-ministri i Punëve të Jashtme, Ditmir Bushati, njoftoi përmes një postimi në Facebook ndarjen nga jeta të babait të tij.

Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas ndarjes nga jeta të skulptorit Arben Bajo, i cili nuk arriti të fitonte betejën me COVID-19.

Ish-deputetja e PD-së, Jorida Tabaku shkruan në Facebook se në Shqipëri klima për bizneset është mbytëse çka i ka detyruar të investojnë

Përmes një statusi në Facebook, ish-deputeti demokrat në Qarkun e Dibrës, Xhemal Gjunkshi ka denononcuar zv.komandantin e Forcave Detare,

Presidenti Ilir Meta ka kujtuar përmes një postimi në Facebook 8 gushtin e vitit 1944 kur rreth 300 të rinj antifashistë u mblodhën në ma

Nënkryetari i PD-së, Edi Paloka i është përgjigjur kreut të Grupit Parlamentar të PS, Taulant Ballës, në lidhje me deklaratën e këtij të

Eksperti i ekonomisë në PD, shefi i kabinetit të kryetarit të PD, Dorian Teliti ka folur sot në rubrikën “Opinion” në News24 për situatën

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha kujton 4 efektivët e policisë të vrarë në krye të detyrës Fatos Xhani, Altin Dizdari, Kastrio

Nënkryetari i PD Durrës, Arlind Boshku ka denoncuar përmes një postimi në rrjete sociale ato që ai i konsideron si raste flagrante të rin