Surroit i hoqën titullin “Qytetar Nderi”, Gjici reagon pas Ramës: Veprim i nxituar

27/11/2020 - 17:55

Kryetari i Bashkisë së Kukësit, Safet Gjici ka reaguar për heqjen e titullit qytetar nderi për Veton Surroin. Ai thotë se nuk ka vendim, por një projekt-vendim që duhet të vlerësohet nga prefekti.

Gjici sqaron se ky akt nuk është marrë nga Bashkia dhe Këshilli Bashkiak i Kukësit, por nga Këshilli i Qarkut të Kukësit.

“Reagim i Detyruar! Nisur nga shumë lajme nga media dhe portalet për heqjen e titullit “Qytetar Nderi” Veton Surroit, duhet sqaruar se ky është një projekt -vendim i Këshillit të Qarkut Kukës dhe jo i këshillit Bashkiak Kukës.

Ky projekt -vendim kolegjial i marrë nga Këshilli i Qarkut merr formë nëse do konfirmohet nga Prefekti i Qarkut sipas bazës Ligjore”, tha Safet Gjici.

Reagimi i Kryebashkiakut erdhi pas atij të Kryeministrit Edi Rama, i cili e konsideroi vendimin si një lajthitje kolektive.

Në një tjetër reagim të mëparshëm, Gjici shprehet se “në emër të Bashkisë Kukës kërkoj ndjesë për veprimin e nxituar sot në Këshillin e Qarkut , lidhur me vendimmarrjen për heqjen e Titullit “Qytetar Nderi” Veton Surroit, pas kërkesës së 57 familjeve të Dëshmorëve të UÇK! Duke u ndjerë shumë pranë atyre familjeve dhe dhimbjes së tyre në raport me këtë kohë lëndimesh për UÇK nuk e menduam më gjatë kërkesën e tyre emocionale. Safet Gjici, kryetar i Bashkisë Kukës”.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Përmes një postimi në Instagram, kryeministri Edi Rama ka ironizuar caktimin e Mark Markut si drejtues politik të Partisë Demokratike në

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka sulmuar ashpër kryeministrin Edi Rama se ndonëse premtoi shëndetësi falas, futi këtë sist

Kreu i FRPD-së, Belind Këllici ka shkuar sot në Kombinat atje ku pritet të ndërtohen pallatet e reja ku do të strehohen banorët e prekur

Pas Durrësit që iu besua nënkryetarit Edi Paloka dhe pas Elbasanit që do të drejtohet nga Sekretari i Përgjithshëm Gazment Bardhi, Partia

Presidenti i Republikës Ilir Meta, me anë të një statusi në “Facebook” ka shkruar një mesazh mirënjohje për udhëheqësit fetarë.

Kreu i PDIU-së Shpëtim Idrizi, i ftuar në 30-vjetorin e krijimit të Shoqatës Çamëria, deklaroi se e ka për krenari që është çam.

Busti i heroit kombëtar Gjergj Kastriot Skënderbeut në Korçë është shkarravitur nga disa qytetarë. Kjo ka ndodhur pikërisht sot, në 553-v

Kryeministri Edi Rama ka marrë pjesë në fejesën e një vajze nga Mamurrasi Eldës dhe djalit nga Stambolli Burakut.

“Ja investimet strategjike në Durrës!”,- shkruan ish-kreu i FRESSH Durrës, Ardit Kërtusha, ndërsa publikon një foto ku shfaqet n

Nënkryetari i LSI-së, Petrit Vasili përmes një reagimi për mediat ka sulmuar kryeministrin Edi Rama, ndërsa thekson se ky i fundit është