Tahiri: Krimet, përgjegjësi e keqqeverisjes

03/09/2012 - 00:00

 

Deputeti socialist Sajmir Tahiri ka kërkuar nga kryeministri Sali Berisha që t'u thotë shqiptarëve bilancin e 'luftës' të këto tre muajve të fundit, ku kanë humbur jetën 158 qytetarë. 

"Arsyeja e vërtetë e ngjarjeve të rënda të tre muajve të fundit është keqqeverisja. Berisha flet për imunitetin e jo për vrasjet. Shan opozitën çdo ditë, por nuk flet për krimet që ndodhin, për vjedhjet, për vrasjet, për trafikun e drogës", tha Tahiri, në një dalje për mediat në selinë rozë. 

Deputeti Tahiri theksoi se kjo gjendje merr fund kur të marrë fund kjo qeveri, ndërsa u shpreh se tani vendit i duhet një prokuror i pavarur dhe gjykata ta pavarura. 

Ditën e premte ishte po deputeti Tahiri që përmes një letre dërguar Kryeministrit kërkoi prej tij të japë llogari për atë çfarë po ndodh nëpër minierat e Shqipërisë. Duke folur në emër të grupit socialist, Tahiri kujtoi se vetëm një ditë më parë një tjetër minator dhe një tjetër u plagos rëndë, duke akuzuar qeverinë se i ka lënë këta njerëz në mëshirë të fatit dhe të mafias që shfrytëzon minierat.

“Nuk di sa çnjerëzore mund të jetë numërimi publik i minatorëve që po vriten në galeritë e minierave, nën hundën tuaj dhe heshtjen thuajse kriminale. Inventari makabër i minatorëve që trajtohen si skllevër dhe i minierave që janë kthyer në kampe përqëndrimi të kohëve moderne, do bënte të dridhej e të kërcente nga karrigia, dhe njeriun më të pashpirt, jo më kryeministrin e vendit”,- thuhet në letrën e Tahirit. 

 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Greqia mbështet perspektivën evropiane të vendeve të Ballkanit Perëndimor.

Ish-deputetja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Kejdi Mehmetaj ka bërë fajtorë të drejtpërdrejtë kryeministrin Edi Rama dhe ministrin e

Teksa Kuvendi miratoi me 77 vota pro ligjin për krijimin e korporatës së investimeve ekspertët ngrenë pikpyetje për mënyrën e funksionimi

Për ish-deputetin e PD, Gent Strazimiri ajo që ndodhi në Këshillin Evropian është një bllokim që Evropa i bëri qeverisë dhe Ramës, por jo

Rritja e numrit të turistëve italianë në Shqipëri, ka sjellë në Tiranë rreth 60 tur operatorë dhe përfaqësues agjencish të rajonit të Pul

Sekretari për Marrëdhëniet Ndërkombëtare në Partinë Demokratike, Arben Kashahu është shprehur se nuk është faji i Europës për moshapjen e

"Teksa këtu rreken ende të gjejnë fajtorin diku tjetër, e të mos mbajnë përgjegjësi për asgjë, kryeministri i Maqedonisë së Veriut ka

Gjatë deklaratës për shtyp, ministri i Jashtën në detyrë, Gent Cakaj foli për rastin e Alvin Berishës, 11-vjeçarit që u dërgua në kampet

Ministri i Jashtëm Gent Cakaj iu drejtua sot sërish mediave lidhur me vendimin e një ditë më parë të BE për të mos çelur negociatat me Sh

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi ka reaguar një ditë pas vendimit të Këshillit Europian, i cili vendosi që Shqipërisë dhe Maqedonisë