Tahiri zbardh takimet: Ja ku ndodhesha kur më akuzonin se takova vëllezërit Habilaj

10/09/2019 - 14:24

Referuar 4 episodeve të drogës që prokuroria e akuzon se ka favorizuar trafikun e drogës në vitin 2013, (dy herë) në vitin 2014, dhe 2015, ish-ministri Saimir Tahiri ka ngritur pyetjet se përse në përgjimet ku grupi i drogës Habilaj flet për shefin e madh, nuk është kushdo tjetër, por Tahiri.

"Më akuzoni për përgjimin e Taulant Haxhiraj, ku ai thotë kushërinjtë e ministrit kanë marrë garanci. E pse qenkam unë ministri e jo një tjetër ministër nga Vlora? Pse prokuroria nuk e ka thelluar hetimin ndryshe do t'i binte fabula", tha Tahiri.

Sa i përket akuzave se ka takuar në Tiranë vëllezërit Habilaj, Tahiri është shprehur se më 22 nëntor 2013 ai ka qenë në një takim në Bruksel në atë ditë me me eurokomisioneri Stefan Fyle e me Klajda Gjoshën, në atë kohë ministre e Integrimit.

Ndërkohë, më 23 nëntor që pretendohet se ka takuar Habilajt, Tahiri tha se ka qenë në takim me Visho Ajazin e Shërbimit Informativ Shtetëror, dhe ish-kryeprokurorin Adriatik Llallën, pasi ishin arratisur nga burgu i Korçës disa të dënuar.

Ish-ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri tha se nuk ka asnjë komunikim telefonik me vëllezërit Habilaj, ndërsa akuzoi për një proces të montuar ndaj tij dhe pa prova.

"Më sillni një provë për 4 episodet që më akuzoni. Grup i strukturuar kriminal kërkon një provë çfarë kam bërë? Ngarkim-shkarkim, ngritje trau, kam blerë cigare për grupin?", tha Tahiri.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Partia Demokratike reagon pas publikimit të raportit në televizionin Italian RAI 3, sipas të cilit, sasia e kanabisit në Shqipëri, krahas

Sekretari i Përgjithsëhm Gazment Bardhi ka bërë një paralajmërim për një tjetër kryebashkiak.

Në një intervistë për Radio Televizionin Shqiptar, kryeministri Edi Rama ka zbardhur të tjera detaje nga takimi me kancelaren gjermane, A

Kryetari Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla ndodhet në Berlin me Kryeministrin Edi Rama, ku u pritën në një takim ng

Ish-deputeti demokrat, Klevis Balliu, sulmoi ministren e Mbrojtjes, Olta Xhaçka, teksa foli për situatën në vend pas tërmetit tragjik të

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Yuri Kim ka mbajtur fjalimin e parë publik në detyrën e saj të re në vendin tonë, pasi i

Pas konferencës në Berlin të kryeministrit Edi Rama me Kancelaren Angela Merkel, e cila shprehu angazhimin e saj për çeljen e negociatave

Pas takimit në Berlin, kryeministri Edi Rama doli në një konferencë për shtyp me Kancelaren e Gjermanisë, Angela Merkel.

Rama dhe Merkel takohen në Berlin. Merkel: Do të punojmë me forcë për një marrëveshje për çeljen e negociatave qysh në mars.

Bashkëkryetarja e Komisionit për Reformën Zgjedhore pas takimit të ekspertëve dhe përfaqësuesve politikë për këtë reformë, në një prononc