Takimi për Reformën Zgjedhore, Soreca: Arritje e rëndësishme për rikthimin e stabilitetit politik dhe integrimin

14/01/2020 - 15:08

Ambasadori i BE-së në Shqipëri, Luigi Soreca ka reaguar pas takimit të opozitës jashtëparlamentare, asaj parlamentare dhe mazhorancës për Reformën Zgjedhore.

Soreca e konsideron dakordësinë mes palëve si arritje shumë të rëndësishme për kthimin e stabilitetit politik në vend.

"E përshëndesim dakordësinë e ndër-partiake ditën e sotme për të çuar para një reformë elektorale gjithëpërfshirëse në të njëjtën linjë me rekomandimet e OSBE/ODIHR. Është një arritje shumë e rëndësishme për kthimin e stabilitetit politik të Shqipërisë në kontekstin e procesit të integrimit të vendit. Ne besojmë se të gjitha partitë do të vazhdojnë të punojnë sëbashku për të konkluduar në një reformë elektorale, e cila do të miratohet nga parlamenti në përfitim të qytetarëve shqiptarë dhe të ardhmes së tyre europiane", shkruan Soreca në Twitter.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Edi Rama ndodhet në jug të vendit me pushime, i shoqëruar nga Presidenti i Kroacisë, Zoran Milanoviç.

Kryeministri Edi Rama reagon pas arritjes se marrëveshjes midis Izraelit dhe Emirateve të Bashkuara Arabe e konsideruar si historike për

Presidenti Ilir Meta ka shprehur trishtim për ndarjen nga jeta parkohe të Komandantit të Qendrës së Bashkuar Operacionale, Kolonel Neshet

Kopshti i ri Zoologjik është xhevahiri i radhës që do t’i shtohet shumë shpejt Tiranës, si një hapësirë e transformuar, e përkryer për ar

Epiki i mjekëve italianë dhe i Mbrojtjes Civile kanë përfunduar sot misionin e tyre në Shqipëri, ku kanë ofruar eksperiencën e vyer për e

Duke e quajtur "shëmbëlltyrën e asgjësë" për zero reforma e përmirësim në vend, nënkryetari i LSI-së, Petrit Vasili thotë se kryeministri

Partia Demokratike deklaron bilanci i vetëm i qeverisë dhe kryeministrit Edi Rama është 22 km rrugë në 7 vite.

Presidenti Ilir Meta ka kthyer për rishqyrtim ligjin për pronat e paluajtshme.

Për Partinë Demokratike, sektori i turizmit ndodhet në një situatë tepër të vështirë për shkak të pandemisë Covid-19, por edhe nga mosdhë

Kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj është shëruar nga koronavirusi.