“Taksa të ulëta, shtet duarshkurtër” Plani i PD për rritjen e punësimit

29/06/2020 - 21:30

Pas publikimit të Indeksit të Klimës së Biznesit në Shqipëri nga Dhoma Amerikane e Tregtisë, ka reaguar Partia Demokratike.

Sipas ish-deputetit të PD, Florjon Mima, rënia e indeksit në nivelin më të ulët të regjistruar, “konfirmon se kursi i pseudoreformave te Rilindjes e përplasi vendin ne honin e thelle te mjerimit”.

Në faqen zyrtare të Partisë Demokratike në Facebook ai shkruan se plani i PD për kthimin e Shqiptarëve në punë është i thjeshtë.

“PD ka një plan të thjeshtë për kthimin e shqiptarëve në punë: taksa të ulëta, shtet duarshkurtër karshi qytetarëve e bizneseve, zyrtarë meritorë-shërbëtorë të qytetarëve e bizneseve. PD nuk premton mrekulli por, ajo që premton është që, çdokush, të jetë i lirë të punojë, të prosperojë, të fitojë dhe, nga ky fitim, të kontribuojë vetëm 9% si detyrim për arkën e përbashkët. Më pak taksa do të thotë më shumë para, më shumë mundësi për familjen!”- shkruan Mima.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Analisti Andi Bushati ka komentuar deklaratën e mëhershme të kryetarit të PD se kryeministri Edi Rama i kishte çuar atij njerëz në zyrë q

Partia Demokratike, dega Durrës ka propozuar emrat për kandidatë për deputet dhe për kryetar bashkie.

Ndryshimi i sistemit brenda natës dhe heqja e koalicioneve për Grida Dumën janë lojëra politike të Edi Ramës.

Ish-deputetja demokrate, Albana Vokshi akuzon gjykatën se është kthyer në zyrë noterie për Edi Ramën, ndërsa vazhdon procesi gjyqësor mid

Në një deklaratë për mediat opozita e bashkuar ka reaguar lidhur me vendimin e kryeministrit Edi Rama për të mbeshtetur nismën e deputetë

Në një postim në Facebook, ish-deputeti i Partisë Demorkatike, Bardh Spahia thotë se kryeministri Edi Rama ka dështuar në menaxhimin e si

Pasi presidenti Ilir Meta tha që nuk do të dekretojë asnjë rregull që cënon liritë dhe të drejtat kushtetuese të njeriut, veçanërisht të

Në një intervistë për Ora News, nënkryetari i Partisë Demokratike Edmond Spaho ka komentuar faktin se Shqipëria duhet t’i paguajë 109 mil

Teksa poston një foto me ish-trajnerin e Kombëtares, Gianni De Biasi, Presidenti Ilir  Meta thotë se tani me Azerbajxhanin përveç TAP-it

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka shprehur dhe njëherë qëndrimin e tij se nuk do të dekretojë asnjë rregull të ri që cenon liritë dhe