Tavo: Olldashi i njeh mirë bandat

11/07/2013 - 17:17

TIRANË, 11 korrik 2013 - Deputeti i Lëvizjes Socialiste për Integrim Vangjel Tavo, sqaron se megjithë debatët dhe emrat që kanë dalë në media për emrat e ministrave të rinj mes LSI dhe PS, nuk ka ende asnjë ndarje.

Tavo duke dhënë një intervistë për mediat, argumenton se është ende herët për të folur për emra, pasi më parë do të duhet të përcaktohen vizioni i qartë i qeverisë.

Në lidhje me rezultatin zgjedhor që LSI mori në këto zgjedhje, Tavo ia dedikon punës së palodhshme në terren, dhe lidershipit të Ilir Metës, i cili i mban premtimet e dhëna .

“Nuk ka lidhje asgjë nga ajo c’ka thuhet. Sikurse është deklaruar edhe nga zoti Rama me sa e kam ndjekur dhe nga zoti Meta është shpejt për të folur për dikasteret që do të drejtohen nga LSI, PS apo nga forcat e koalicionit. Është shumë e rëndësishëm se para se të ndahen dikasteret të vihen piketat se ku duhet të shkojë kjo qeverisje”, u shpreh Tavo. 

Tavo ndalet edhe te diskutimet për ndryshimet Kushtetuese, dhe më konkretisht asaj pjese që ka të bëjë me Kodin Zgjedhor. Për Tavon ndryshimet në vitin 2008, sollën pasoja për LSI-në, dhe rishikimi është një kusht për këtë mazhorancë. 

“Besoj se duhet dhe do jetë një nga cështjet që do të diskutohet në këtë mazhorancë të forcave të majta. LSI nuk mund ta harrojë atë që ka ndodhur në 2008, mos gaboj . Jo vetëm nuk do e harrojmë por në cdo moment do jemi shumë të gatshëm të rishikohen ato ndryshime që janë bërë atëherë janë bërë me qëllim jo të mirë për LSI”, theksoi Tavo. 

Ndërkohë, duke iu përgjigjur akuzave të Sokol Olldashit, njëherësh kandidat për kreun e PD-së, Tavo hodhi poshtë sulmet e Olldashit i cili pak ditë më parë në një dalje për mediat e cilësoi "LSI si çetë pazaresh".

Tavo tha se "akuzat e tij janë të pabaza, Olldashi i njeh më mirë bandat". 

“As LSI dhe as unë, nuk kemi qenë ndonjëherë pjesë e ndonjë bande imagjinare që zoti Olldashi pretendon. Përkundrazi pyetjen do ja ktheja zotit Olldashi, vetëm ai e di se cfarë do të thotë bandë. Nuk kam arsye të komentoj fjalët e zotit Olldashi ne kemi gjëra të rëndësishme për tu marrë”, tha Tavo. 

Në lidhje me rezultatin në qarkun e Gjirokastrës, Tavo argumenton se erdhi falë punës në terren , ku përvec uljes në përqindje të PD, pati dhe ulje me 4,4 % të Partisë Socialiste. 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Presidenti Ilir Meta u përgjigj me batutë, kur në emisionin "Opinion" u pyet se kur do të dekretonte një datë të re zgjedhjesh për Shkodr

Ish-deputeti i PD-së, Tritan Shehu, iu është bashkuar reagimeve pas betimit të anëtares së re Gjykatës Kushtetuese Arta Vorpsi pranë një

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani ka ironizuar betimin e Arta Vorpsit si anëtare e Gjykatës Kushtetuese pranë një notereje, pasi pr

Ka përfunduar në këto momente mbledhja e Konferencës së Kryetarëve, e cila u mbajt sot pas dekretimit nga Kreu i Shtetit të Marsida Xhafe

Vetëm gjatë këtij viti nga kontrolli mjekësor bazë, 8.6% e 411 mijë qytetarëve që e kanë kryer check-up, kanë rezultuar me diabet dhe 14.

Partia Demokratike ka njoftuar përmes një deklarate se Gjykata ka shfuqizuar të tjera gjoba që Bashkia e Tiranës kishte vendosur për prot

Kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla nuk pranoi të komentojë vendimin e Arta Vorpsit për t’u betuar te noterja

Ditën e nesërme Kuvendi do të mblidhet në një seancë të jashtëzakonshme plenare për Marsida Xhaferllarin, e cila një ditë më parë u dekre

Nga qyteti i Sarandës kryedemokrati Lulzim Basha, iu premtoi bizneseve se nëse PD fiton, nuk do të ketë më taksidarë që mbijnë nga mëngje

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, Gazmend Bardhi ka reaguar pasi Arta Vorpsi u betua te noterja si gjyqtare e Gjykatës Kush