"Të mos mbetemi edhe në vjeshtë" Rama i përgjigjet Metës: Nuk njoh asnjë 13 tetor!

17/07/2019 - 15:26

Kryeministri Edi Rama i është përgjigjur mesazhit të Presidentit Ilir Meta, i cili tha sot se më 13 tetor të zhvillohen zgjedhjet vendore dhe qendrore, përfshi edhe për Presidentin, pasi në 19 tetor do të jetë shumë vonë.

Në një deklaratë për mediat, pas mbledhjes së Kryesisë, Rama tha se zgjedhjet mbaruan më 30 qershor dhe nuk e njeh datën 13 tetor, ndërsa duke iu referuar dialogut me opozitën, ai u shpreh se është i gatshëm të për të diskutuar, por jo për zgjedhje të parakohshme.

"Ne jemi të disponueshëm për tu ulur në tryezë me të gjithë pa asnjë përjashtim për të diskutuar për sfidat e vendit, në funksion të Reformës Zgjedhore. Sa i përket Kushtetutës Ligjshmërisë dhe mandatit tonë qeverisë këto nuk janë çështje që i kemi në diskutim sepse lidhen me detyrimet tona. Jemi një shumicë qeverisëse që kemi detyrimin të mbajmë një mandat për të qeverisur. Zgjedhjet janë bërë në 30 qershor, jemi shumë të angazhuar për ta filluar mbarë procesin e qeverisjes vendore. Për këtë kemi ngritur tre këshille drejtues. Ky është fokusi jonë, ne e kemi sfidën me problemet e vendit dhe njerëzve, nuk e  kemi me problemet e opozitës jashtë parlamentit dhe presidentit. 13 tetori për mua është njësoj si 12 tetori, 22 dhjetori, nuk njoh ndonjë 13 tetor", tha Rama.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Në një deklaratë për shtyp, Bashkia e Tiranës sqaroi sot se vendimi për ta ndërtuar godinën e re me fonde publike vjen në mbështetje të t

Përmes një postimi në Facebook, Presidenti Ilir Meta iu ka bërë thirrje sërish shqiptarëve që të dalin në manifestimin e datës 2 mars.

Kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj thotë se qeveria shqiptare dhe Bashkia e Tiranës do ta ndërtojnë vetë godinën e Teatrit Kombëtar.

Presidenti i vendit, Ilir Meta ka kthyer mbrapsht për shqyrtim në Kuvend një tjetër ligj të Qeverisë, atë “Për planifikimin dhe zhvillimi

Një nga çështjet për të cilat kryeministri Edi Rama u pyet në konferencë së bashku me ministrin e Jashtëm të Federatës Ruse, Sergey Lavro

Zëdhënësi i Presidencës, Tedi Blushi, i është përgjigjur akuzave të mazhorancës për manifestimin e 2 marsit, përmes një mesazhi të Kim Me

Ish-deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku ka akuzuar në një postim në Facebook, Bashkinë e Tiranës se ka rritur tarifat për të r

Kryeministri Edi Rama ka vijuar në ditën e dytë të vizitës së tij në Moskë me takimet duke u ndalur tek ministri i jashtëm rus Sergej Lav

Kryedemokrati Lulzim Basha ka reaguar pas vrasjes së Esmeralda Filopatit dhe vëllait të saj Vledison Filopatit mbrëmjen e djeshme në Kodë

Opozita mobilizohet për t'iu bashkuar tubimit të thirrur nga presidenti Ilir Meta më 2 mars, ora 17:00 në bulevardin "Dëshmorët e Kombit"