Të rinjtë e FRPD Durrës, me vezë dhe pankarta, protestë para bashkisë (VIDEO)

05/06/2019 - 20:41

Të rinjtë e Forumit Rinor të Partisë Demokratike Durrës kanë zhvilluar pasditen e sotme një protestë para bashkisë së qytetit.

Me pankarta në duar ku shkruhej “Poshtë Narko shteti”, “Dako= Histori krimi + Dështimi”, “Po në qoftëse nuk votojmë PS, do na çojnë te shpia”, “Boll më, shtetin mafioz do e shkulim nga themelet” etj, apo me meme që qarkullojnë në rrjet për kryebashkiakun Dako, të rinjtë e FRPD-së kanë kërkuar dorëheqjen e kryeministrit Rama dhe dërgimin pas hekurave të kryebashkiakut Dako.

Protesta e të rinjve erdhi pas skandalit të përgjimeve të publikuara sot nga gazeta gjermane Bild. Të rinjtë shtruan pyetjet: "A ka më autoritet krimi apo shteti?", "A ka më autoritet bashkia apo krimi?" Sipas tyre, zyrtarët e shtetit po kontrollohen nga gangsterët e lagjes dhe kriminelët. Sipas tyre, faktor për situatën kaotike në vend e ka shteti që po drejton me grupet kriminale.

Nuk kanë munguar edhe vezët ndaj fasadës së bashkisë, ndërsa disa të rinj kanë goditur me shkelma derën hyrëse të këtij institucioni.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka vizituar sot banorët e prekur nga tërmeti në Lezhë.

Kryeministri Edi Rama gjatë një fjalimi në seancën plenare në Kuvend këtë të enjte deklaroi se nga buxheti që pritet të miratohet janë he

Në kuadër të Takimit të Ministrave të Jashtëm të OSBE-së, Ministri në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, zhvilloi një takim me Ndihm

Presidenti Ilir Meta ka reaguar përmes një postimi në Facebook, lidhur me shortin e hedhur pak më parë për anëtarët e KED.

Duke iu referuar seancës së sotme plenare, nënkryetari i Partisë Demokratike, Edi Paloka i ka cilësuar "të pafytyrë" përfaqësuesit e maxh

Ish-deputetja e Partisë Demokratike Jorida Tabaku i ka bërë thirrje kryeministrit Edi Rama të anulojë koncesionet dhe PPP-të për të rindë

Ministrja e Arsimit Besa Shahini deklaroi se të gjithë nxënësit që janë transferuar bashkë me familjet e tyre nëpër hotele do të vijojnë

Ndërsa kryetari i Partisë Demokratike ishte sot në fshatin Rrëzë të Krujës, ku sipas tij banorët kanë mbetur krejt të vetëm në përballimi

E prekur dhe e emocionuar ka folur sot në foltoren e Kuvendit deputetja e opozitës së re nga Durrësi, Edlira Hyseni, e cila nuk kujtoi të

Kryetari i Kuvendit Gramoz Ruçi kërkoi Kuvendi dhe qeveria duhet të nisin punën për të riparë të gjitha ligjet për bashkëjetesën me natyr