Tusk për negociatat: Po i afrohemi shumë atij momenti

17/09/2019 - 16:24

Presidenti i Këshillit Europian, Donald Tusk në konferencë e përbashkët me kryeministrin Edi Rama në Tiranë tha se momenti i hapjes në negociatave është shumë afër.

Sipas tij, integrimi i Ballkanit Perëndimor është për të mirën e të gjithëve, pasi do të krijohej stabilitet dhe nuk do kishte më rrezik për ndikime nga të tjerë.

“Po i afrohemi gjithnjë e më shumë i këtij momenti. Unë kam qenë i mendimit që të çelen negociatat si me ju dhe me Maqedoninë e Veriut, kjo lidhur dhe me progres raportin e Këshillit. Po aq i rëndësishëm është dhe fakti që anëtarësimi i rajonit është në interes të të gjithë Europës, pasi nuk do të ketë Europë stabël pa integrimin e të gjithë Ballkanit Perëndimor”, ishte deklarata e Tusk.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ish-deputeti Klevis Balliu i është ribashkuar protestës së banorëve te “Unaza e Re” këtë mbrëmje, pak orë pasi u lirua nga burgu.

Presidenti i Republikës, Ilir Meta zhvilloi sot një vizitë zyrtare në Principatën e Monakos me ftesë të Lartësisë së Tij të Përndritur, A

Presidenti Ilir Meta iu është bashkuar mesazhe të ngushëllimit për ndarjen nga jeta të legjendës së futbollit shqiptar Mico Papadhopulli.

Kreu i grupit parlamentar në Partinë Socialiste, Taulant Balla ka shpërndarë letrën që Presidenti i Partisë së Socialistëve Europianë, Se

“Nuk ishte atentat ndaj meje, unë nuk kam konflikte me askënd. Makina përdoret nga shoferi im dhe shumë rrallë prej meje.”

Presidenti Ilir Meta është pritur sot në një takim nga Princi i Monakos, Alberti II.

Kryeministri Edi Rama ka shpërndarë një mesazh ndërsa është nisur për në Bruksel ku pritet të merret dhe përgjigjja për negociatat e Shqi

Pasi publikimit të opinionit final të Komisionit të Venecias në lidhje me presidentin Ilir Meta, sa i takon veprimeve të këtij të fundit