Vaksinat kundër Covid, Rama: Po komunikojmë 7 herë në ditë me Pfizer

26/01/2021 - 12:55

Në një konferencë për mediat, kryeministri Edi Rama ka premtuar sot se Shqipëria nuk do të mbetet pas vendeve të tjera, për sa i përket furnizimit me vaksina. 

Rama tha se Pfizer ka probleme me shumë vende dhe rrezikohet që të mos ketë vaksina në kohën e duhur, ndërsa shtoi se po punohet intensivisht me kompaninë që të mos ketë vonesa, por shtoi se po negociohet dhe me kompani të tjera siç është AstraZeneca.

"Për ata që e kanë marrë dozën e parë patjetër që dozat janë aty. Ndaj është bërë dhe kalkulimi pr të mos humbur vaksinimin Pfizer ka një problem me shumë vende për shpërndarjen e vaksinimit, ndoshta e keni ndjekur që Italia ka kërcënuar dhe me gjyq. Ne jemi në kontakt jo një herë, por 7 herë në ditë që ata të respektojnë kontratën. Por ne nuk jemi vetëm në dorë të Pfizer, por jemi në negociata dhe AstraZeneca dhe ndonjë ditë mund të japë ndonjë lajm të mirë. Ajo që duhet thënë është që Shqipëria nuk është mbrapa askujt në raport me vendet e tjera. Së shpejti shpresoj që mund të japim lajme të mira, për momentin jemi në komunikim me Pfizer dhe shpresojmë që të lëshojë që pjesë të dozave të para. Mendoj se në 2 javët e ardhshme të ketë stabilitet dhe qartësi", u shpreh kryeministri.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kryesia e Partisë Demokratike ka miratuar listën e kandidatëve për deputet në zgjedhjet e 25 prillit.

Ka përfunduar mbledhja e kryesisë së PS e cila zgjati për disa orë pasditen e sotme.

Ka përfunduar mbledhja e kryesisë së PS, e cila zgjati për disa orë pasditen e sotme.

Analisti dhe pedagogu Fitim Zekthi ka marrë një rol të rëndësishëm në Partinë Demokratike.

Zbardhet debati mes kryeministrit Edi Rama dhe ish-ministrit për Europën dhe Punët e Jashtme Ditmir Bushati në mbledhjen me dyer të mbyll

Dalin disa nga vendet ku garojnë emra të njohur të PS-së. Mësohet se Pandeli Majko do të jetë i 19-ti në Tiranë.

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi shprehet kryeministri Edi Rama ka përdorur figurat publike me futjen në listat për kandidate për depute

Partia Demokratike ka përcaktuar edhe kandidatët që do të jenë emrat e parë në listën e Durrësit.

Në mbledhjen e sotme të Kryesisë së PD janë konfirmuar edhe emrat të cilët do të kandidojnë në zgjedhjet e 25 prillit në disa qarqe të ve

“Nisma Thurje” ka dorëzuar në KQZ listën e kandidatëve për deputetë që do të garojnë në 12 qarqet e vendit për zgjedhjet e 25 prillit.