Varhelyi në Këshillin Europian: Theksoj nevojën për të siguruar qasje të shpejtë të vaksinave për rajonin e Ballkanit Perëndimor

25/01/2021 - 12:00

Komisioneri Europian për Zgjerimin, Oliver Varhelyi ka ngritur sot shqetësimin në Këshillin Europian për qasjen e Ballkanit Perëndimor në vaksinat ndaj COVID-19.

Varhelyi theksoi se është e nevojshme që të sigurohe qasje e shpejtë të vaksinave për rajonet e Ballkanit Perëndimor dhe Azinë Lindore e Paqësorin.

Ai edhe një herë garantoi se BE qëndron pranë partnerëve si Ballkani Perëndimor.

"Në Këshillin Europian sot për të prezantuar Komisionin Europian. Në luftën ndaj COVID19  BE qëndron pranë partnerëve të saj me Ballkanin Perëndimor & lagjen. Theksoj nevojën për të siguruar qasje të shpejtë për vaksinat në rajonet Ballkanit Perëndimor dhe Azinë Lindore. Nënvizoj gjithashtu shqetësimet mbi zhvillimet në lidhje me çështjen Navalny", shkruan Varhelyi.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Presidenti i Republikës Ilir Meta vlerësoi sot me anë të një ceremonie solemne, katër futbollistë të shquar të ekipit “Dinamo” dhe atij K

Kryetari i PD-së Lulzim Basha, në një bashkëbisedim me mjekët dhe profesionistët e shëndetësisë, deklaroi se Shqipëria jo rastësisht ësht

Kryeministri Edi Rama, nga qyteti i Beratit, ditën e sotme, ka zhvilluar takime me bizneset, teksa vuri theksin tek ndihma ndaj tyre me a

Kryeministri Edi Rama se bashku me ministren Ogerta Manastirliu, ka mbërritur ditën e sotme në qytetin e Beratit, ku ka nisur procesi i v

Kryedemokrati Lulzim Basha ka publikuar në një postim në Twitter  temat e bisedave gjatë takimit të zhvilluar sot me ambasadoren e SHBA,

Presidenti Ilir Meta është takuar me ish-kryeministrin e Kosovës dhe kryetarin e AAK, Ramush Haradinaj.

Një ditë pasi partia Fryma e Re Demokratike firmosi marrëveshjen me Partinë Demokratike për t’u përfaqësuar në një listë në zgjedhjet e 2

Presidenti i Republikës Ilir Meta iu ka bërë thirrje qytetarëve të verifikojnë qendrat ku do të votojnë për zgjedhjet parlamentare të 25

Kreu i Komisionit Zgjedhor të Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi ka folur sot për votën e emigrantëve në zgjedhjet e 25 prillit.

Zv.ministrja e Shëndetësisë dhe kryetarja e Komitetit të Ekspertëve, Mira Rakacolli foli gjatë mbledhjes së sotme edhe për çështjen e vot