Vasili: Garancitë e ndërkombëtarëve për Reformën në Drejtësi, përrallë nga e kaluara

20/07/2018 - 12:48

Kreu i grupit parlamentar të Lëvizjes Sociaslite për Integrim, Petrit Vasili, ka reaguar nëpërmjet në statusi në Facebook ditën e sotme, mbi reformën në Drejtësi.

Vasili akuzon ndërkombëtarët, duke theksuar se garancia e tyre është thjeshtë një përrallë nga e kaluara.

STATUSI I PLOTË

Garancite e nderkombetareve per reformen ne drejtesi perralle nga e kaluara.

Muaj me pare kam thene qe reforma ne drejtesi ka vdekur.
Reforma ne drejtesi si filozofi dhe si veprim konkret ka vdekur pasi kapja e drejtesise nga rilindja fitoi mbi drejtesine e paanshme dhe te barabarte per te gjithe.
Reformen e vdekur tashme rilindja po e klonon pa u lodhur duke filluar:
-nga zgjedhja e prokurores se pergjithshme,qe u zgjodh kunder kushtetutes me 69 vota kur Komisioni i Venecias kish sugjeruar qe te mos perdoreshin as 84 votat qe maxhoranca kishte ne ate kohe si dhe pa veting
– Nga asgjesimi i Gjykates Kushtetuese dhe asaj te Larte per te legjitimuar pandeshkueshmerine e qeverise dhe per bllokuar mundesine e ankimit per koncesionet,grabitjen e prones publike etj etj.
-nga bllokimi i qellimshem i ngritjes se KLGJ dhe KLP dhe Inspektorit te Larte te Drejtesise
-nga bllokimi i KED me sebepin e vetingut nderkohe qe kryeprokurorja e perkohshme u zgjodh pa veting dhe beri ç’deshi per muaj te tere,duke mbyllur gojen edhe per ekspertizen e audiopergjimit te Agron Xhafes qe demek e kishte bere Kryeministri duke shperdoruar detyren e duke kryer nje veper te rende penale te fshehjes se fakteve.
-nga transformimi i komisionit te ligjeve ne inkuzitor injorant ,qe po djeg reformen me votimet idiote te tij.
-Ku eshte grupi i eksperteve te nivelit te larte qe ju dha e drejta te propozonte projektligjet e reformes?Komisioni i ligjeve i merr propozimet e eksoerteve dhe i klonon paturpesisht duke i ndryshuar totalisht ato vetem me votat e rilindjes.
-Edhe projektligjin per Magjistraturen komisioni i ligjeve e klonoi dhe votoi hajduterisht vetem me votat e rilindjes duke hequr afatet e ligjit megjithe insistimin e forte parimor te opozites.
Rilindja me britma histerike thoshte se “reformen po e bejne ekspertet dhe ne nuk nderhyjme”, ndersa sot draftet e eksperteve te nivelit te larte jane zevendesuar nga klonimet e sharlataneve te komisionit te ligjeve.
Ndaj reforma ka vdekur.
Fryma dhe filozofia e 21-22 korrikut dhe e votimit te shtate ligjeve eshte shuar se bashku me nderkombetaret ambasadore a misione qofshin qe i dolen asaj per zot.
Sot ka vetem arna dhe klonime qe po riciklojne fatalisht drejtesine e vjeter.
Garancite e nderkombetareve per zbatimin korrekt te reformes jane tashme thjesht nje perralle nga e kaluara.
Motua e rilindjes eshte:poshte reforma ne drejtesi dhe rrofte kapja.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Pas arrestimit të dy ish-deputetëve socialistë, Arben Çuko dhe Arben Ndoka, ka ardhur dhe reagimi i ish-ministrit të Drejtësisë, Ylli Man

Kryeministri Edi Rama ka reaguar në rrjetet sociale menjëherë pas arrestimit të ish-Drejtorit të Burgjeve dhe ish-deputetit socialist, Ar

Një tjetër akuzë e rëndë për deputetin socialist Taulant Balla, që ashtu si të tjerat, mund të pasojë me një padi për shpifje në gjykatë.

Kreu i Departamentit të Mjedisit pranë Partisë Demokratike, Jamarbër Malltezi ka akuzuar bashkinë e Tiranës dhe qeverinë se po betonizojn

Ish-Kryeministri Sali Berisha ka pritur në një takim, ish-ministrin e jashtëm të Italisë dhe ish-zv.presidentin e Komisionit Europian, Fr

Një shef policie nga Shqipëria është arrestuar me 1 ton hashash në Greqi, ndërkohë që lajmi është mbajtur i fshehur në Shqipëri.

Kryeministri Edi Rama tha se qytetarët kanë akses në çdo kohë për të përçuar ankesën tek platforma e lançuar on-line dhe brenda 10 ditësh

Deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku, teksa publikon shifrat e shumës që paguhet për një litër karburant në vendin tonë, shkrua

Ish-kryeministri Sali Berisha ka publikuar në Facebook, mesazhin e një qytetari dixhital, i cili denoncon një ngjarje të ndodhur në Peqin

Ministrja e Drejtësisë Etilda Gjoni në një deklaratë për mediat informon për vendimin e paligjshëm për t’i dhënë dy vjet leje prindërore,