Vlahutin: Absurde, u legalizua dhe deti, BE nuk negocion të drejtën e pronës

Postuar: 22/06/2018 - 10:35

"Çështja e të drejtës së pronës është e drejtë thelemore e të drejtave të njeriut dhe si e tillë për Bashkimin Europian nuk negociohet. Kjo është arsyeja që në vlerësimet tona për Shqipërinë kjo është reflektuar shumë mirë."

Kjo është deklarata e ambasadores së delegacionit të Bashkimit Europian në tryezën për të drejtën e pronës. Që në fillim të fjalës së saj Romana Vlahutin nënvizoi:

"Ju do të vini re se unë nuk përdor, dhe nuk do të përdor, termin ish-pronarë, sepse nuk ekziston diçka e tillë. Ju jeni ish-pronarë pasi ju të shisni apo të merrni kompensim për pronën tuaj. Deri në momentin kur asnjëra prej tyre nuk ndodh ju jeni pronarë."

Diplomatja e Bashkimit Europian shprehu shqetësim lidhur me situatën aktuale: "Ka njerëz që kanë legalizuar plazhe ranore, detin si tokë bujqësore dhe kjo është absurde. Korrupsioni dhe vonesat në gjykata kanë shkaktuar konflikte në shoqëri. Ju kujtoj se në raportin e fundit të KE-së për Shqipërinë, për  kapitullin e 23, që ka të bëjë me kapitullin e drejtësisë, dhe të drejtave themelore , Shqipëria duhet ti kushtojë rëndësi me prioritet kthimin, kompensimin dhe regjistrimin e pronës."

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Ministri i Jashtëm Ditmir Bushati i është përgjigjur akuzave të ish-eurodeputetes Doris Pack, e cila prej disa ditësh ka rreshtuar një

   Në videon e mëposhtme do të shihni se si shefi i policisë në Babrru dhunon një minoren dhe më pas qëllon dhe tërheq nga bluza një qyte

   Cili do të jetë aksioni opozitar nëse kryeministri Rama do të vijojë të mbajë pushtetin është pyetja që lind pas paralajmërimeve të fo

Mbrëmjen e djeshme në emisionin “Opinion” ka qenë i ftuar kryeministri i vendit Edi Rama, ndërsa përballë tij kanë qenë gazetarë e analis

Opozita padit kryeprokuroren Arta Marku për largim të paligjshëm të prokurorëve që hetojnë ish-​ministrin e Brendshëm Saimir Tahiri, me q

Mes mjekëve të arrestuar në Shkoder është edhe kardiologu Luan Dragusha.

Në pritje të fillimit të punimeve për ndërtimin e linjës së interkonjeksionit 400  kV Elbasan-Manastir, Shqipëria dhe Maqedonia ndërmarri

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha u ka bërë thirrje ndërkombëtarëve për të ndërhyrë në ndryshimin e gjendjes në Shqipëri.

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha deklaroi në Konferencën Ballkanike që organizon LDGSH në bashkëpunim me Forumin e Gruas së PP

Ka ndërruar jetë pasditen e djeshme ish-deputeti i Partisë Socialiste dhe ish-prefekti i Elbasanit, Durim Hushi, në moshën 65-vjeçare.