Vokshi nxjerr shifrat: Po testohen pak të dyshuar, nuk respektohet kërkesa e OBSH-së

25/03/2020 - 14:34

Ish-deputetja demokrate, Albana Vokshi shkruan në Facebook se qeveria shqiptare nuk po zbaton kërkesën e OBSH për kryerjen e më shumë testeve të COVID-19.

Duke publikuar shifrat e javës së fundit, Vokshi thekson se rastet e të prekurve janë rritur ndjeshëm, por jo numri i testeve.

POSTIMI I VOKSHIT

Organizata Botërore e Shëndetësise (OBSH) përsëriti thirrjen që Qeveritë të testojnë sa më shumë persona të dyshuar.

#testoni

#gjurmoni

#trajtoni

#izoloni

OBSH thotë se kjo është mënyra e vetme për të ulur trendin e frikshëm të përhapjes së virusit COVID 19 në vende të ndryshme të botës.

Fatkeqësisht, qeveria shqiptare nuk po i zbaton kërkesat e OBSH.

Cila është situata në Shqipëri?

Javën e fundit rastet e të prekurve janë rritur ndjeshëm por jo numri i testeve.

  • E enjte: 32 teste, 5 raste
  • E premte: 35 teste, 6 raste
  • E shtunë: 46 teste, 6 raste
  • E diel: 33 teste, 13 raste
  • E hënë: 45 teste, 15 raste
  • E martë: 74 teste, 19 raste
  • E mërkurë: 111 teste, 23 raste

Edi Rama po ndjek një taktikë të gabuar, duke kontribuar në përhapjen e virusit në një numër më të lartë qytetesh të vendit. Duke mos i testuar, duke mos i gjurmuar rastet e dyshuara, trajtimi dhe izolimi i virusit është bërë më i vështirë.

Pjesa më e madhe e personave të infektuar kanë shkuar në spital në gjendje kritike shëndetësore dhe në rrezik për jetën.

Ajo që e bën edhe më alarmuese situatën është shtimi i rasteve të personelit mjekësor dhe stafit mbështetës spitalor. Kjo rikthen vëmendjen tek shqetësimi ynë kryesor se personeli shëndetësor është shumë i pambrojtur përballë virusit tinzar dhe agresiv.

Në kushtet e rëndimit të situatës, ka ende #një mundësi për të ngadalësuar përhapjen e virusit e për të shpëtuar sa më shumë jetë: Qeveria të zbatojë në mënyrë rigoroze kërkesat e OBSH:

#test

#trace

#treat

#Isolate

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kryeministri Rama dha disa detaje mbi përmbajtjen e paketës ekonomike të zgjeruar që ai ka paralajmëruar se do të bëhet publike brenda 15

Kryeministri Rama ka paralajmëruar ndëshkime të ashpra për ata që shkelin masat e vendosura për frenimin e përhapjes së koronavirusit.

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha me anë të një statusi në “Facebook” shprehet se propozimet ekonomike të Dhomës Amerikane të T

Në Ditën Ndërkombëtare të Romëve, Presidenti Ilir Meta ka kërkuar një vëmendje të posaçme ndaj këtij komunitetei, në momentet e vështira

Kryeministri Edi rama ka bërë me dije se brenda 15 prillit qeveria do të miratojë paketën e zgjeruar financiare në mbështetje të të preku

Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali në një lidhje live për rubrikën Opinion në ”News24” i është përgjigj

Kryedemokrati Lulzim Basha ka bërë sërish thirrje qytetarëve që të respektojne masat për parandalimin e përhapjes së koronavirusit.

Kryeministri Edi Rama ka sqaruar të gjithë qytetarët që u ka skaduar karta e identitetit se mund ta përdorin atë për të kryer shërbime në

Kryeministri Edi Rama bashkë me ministrin Arben Ahmetaj vizituan këtë paradite Thumanën, ku inspektuan punimet për 3 400 banesat e reja i

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Bardh Spahia, nëpërmjet një deklarate për shtyp akuzon qeverinë se ka gënjyer në lidhje me kapacitet