Votimi elektronik/ PD dhe PS nuk arrijnë konsensusin për qarqet pilot

13/01/2021 - 20:25

Përfaqësuesit e partive politike nuk kanë mundur të gjejnë gjuhën e përbashkët sa i takon qarqeve ku do të zbatohet projekti pilot për zgjedhjet e 25 prillit.

Në takimin konsultativ me Komisionerin Shtetëror të Zgjedhjeve pasditen e sotme palët nuk kane lëvizur nga pozicionet e tyre.

Opozita jo-parlamentare ka këmbëngulur që projekti pilot të shtrihet ne qarqet Korçë dhe Fier, ndërkohë Partia Socialiste kërkoi që pilotimi te zbatohet në mënyrë të pjesshme vetëm në një zonë zgjedhore ku të dëshirojë Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ose në një KZAZ të vetme, me argumentin se nuk ka kohë të mjaftueshme për realizimin e procesit, pasi zgjedhjet janë shumë afër.

Në mungese të një dakortësie, palët ranë dakord për një takim të dytë brenda javës në kërkim të konsensusit.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Reshjet e shiut të cilat kanë përfshirë vendin ditët e fundit kanë shkaktuar përmbytje në disa zona.

Presidenti i Republikës Ilir Meta tërheq sërish vëmendjen për t’i dhënë kohën e duhur të rinjve që të jenë pjesë e vendimmarrjes në çdo n

Kryeministri Edi Rama së bashku me ministrin e Rindërtimit, Arben Ahmetaj ka vizituar sot familjet në Manzë të Durrësit, që kanë hyrë në

Gjatë prezantimit të programit politik për zgjedhjet e 25 prillit, nënkryetari i LSI-së, dega Durrës, Eno Karapici tha se ekonomia është

Është ndarë nga jeta ditën e sotme pedagogu i Akademisë së Forcave të Armatosura, Agim Sulaj.

Komisioneri Europian për Zgjerimin, Oliver Varhelyi ka ngritur sot shqetësimin në Këshillin Europian për qasjen e Ballkanit Perëndimor në

Në një deklaratë nga selia blu, ish-deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku i është përgjigjur kreut të Grupit Parlamentar të PS, 

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi ka prezantuar programin politik për zgjedhjet e 25 prillit duke theksuar edhe prioritetet kryesore.

Presidenti Ilir Meta ka publikuar sot disa statistika.

Kryetari i grupit parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla ka mbledhur sot në selinë rozë të gjithë drejtuesit e qarqeve për zgje