Votimi i anëtarëve të Kushtetueses/ Deputeti Maliqi braktis sallën: S’bëhem pjesë e marrëveshjeve të fshehta, turp!

11/11/2019 - 14:12

Pak para votimit në Kuvend të dy anëtarëve të rinj të Gjykatës Kushtetuese, Arta Vorpsit dhe Elsa Toskajt, deputeti Lefter Maliqi ka braktisur sallën. 

Në një postim në Facebook, Maliqi e cilëson procesin një marrëveshje të fshehtë nga ana e maxhorancës, ndërsa shkruan se ishte pro ngritjes se Gjykatës Kushtetuese por sipas ligjit dhe Kushtetutës duke kaluar nga Presidenti, tek Parlamenti dhe më pas tek Gjykata e Lartë.

"Te dashur miq, para votimit te dy anetareve te rinj te Gjykates Kushtetuese u largova nga Parlamenti, pasi nuk mund te behem pjese e marrveshjeve te fshehta me mazhorancen per te shkelur Kushtetuten,pasi me votimin e sotem ku dhe pjesa me e madhe e opozites ne Kuvend po behet pal me mazhorancen per kapjen e Gjykates Kushtetuese nga Rilindja. Jam pro ngritjes se Gjykates Kushtetuese por sipas ligjit dhe Kushtetutes duke kaluar nga Presidenti, tek Parlamenti, tek Gjykata e Larte sipas radhes. Votimi i sotem e fut vendin ne krize me te thelle politike e Kushtetuese. Domosdoshmeri krijimi i Gjykates se Larte dhe asaj Kishtetuese pasi 3 gjyqtar te Gjykates Kushtetuese zgjidhen nga Gjykata e Larte..Votimi i sotem tregon se parlamenti nuk funksionon, se opozita eshte e paperfaqesuar ne Parlament se dhe ky institucion po kapet nga Rilindja.Turp."

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Presidenti Ilir Meta deklaroi në emisionin Çim Peka Live në Syri TV se paralajmërimet e tij për tërmetet treguan se duhen dëgjuar ekspert

Dy muaj pas vendimit negativ të Këshillit Evropian për të mos hapur negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut për t’u anëtarësuar

Ministri i Punëve të Jashtme dhe i Bashkëpunimit Ndërkombëtar në Itali, Luigi Di Maio, do të vizitojë nesër Shqipërinë. Ministri italian

Deputeti Lefter Maliqi në një intervistë për RTV Ora tha se i ka bërë thirrje Prokurorisë për drejtësi për viktimat e tërmetit të 26 nënt

Kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla i është përgjigjur kryedemokratit Lulzim Basha, i cili tha se pretenca e P

Presidenti Ilir Meta ka reaguar sërish lidhur me padinë e tij sa i takon kreut të KED-së, Ardian Dvorani.

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka reaguar pas pretencës së Prokurorisë, e cila kërkoi 1 vit e 6 muaj burg për ish-deputetin dem

Pasi Prokuroria e Tiranës lexoi pretencën e saj ku kërkoi dënimin me 1 vit e 6 muaj burg për ish-deputetin e PD-së, Ervin Salianji, ky i

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka dhënë dëshminë e tij në Prokurorinë e Tiranës për afro 50 minuta, i shoqëruar nga këshilltari ligjor

Kuvendi i Shqipërisë ka dalë me një draft të ri, për zhbllokimin e situatave të mundshme kur kreu i shtetit refuzon organizimin e ceremon