Xhafaj pret delegacionin e Zyrës Federale Kriminale Gjermane

10/10/2018 - 15:57

Minstri i Brendshëm Fatmir Xhafaj ka pritur Zv. Presidentin e Zyrës Federale Kriminale Gjermane, Peter Henzler në Tiranë. Në takim u diskutua mbi thellimin e bashkëpunimit mes Policisë së Shtetit dhe BKA-së, ndërsa Xhafaj shprehu mirënjohjen për projektet që po zhvillohen me ndihmën e Gjermanisë, sidomos në fushën policore.

"Bashkëpunimi deri më sot ka qenë shumë i mirë dhe jemi shumë të interesuar që të thellohet e konsolidohet akoma më tej."

Henzler vlerësoi planin e veprimit për luftën kundër krimit të organizuar në Shqipëri. Ai theksoi se zbatimi i këtij plani është një shans i mirë për të vijuar bashkëpunimin në fusha me interes si për Gjermaninë ashtu edhe për Shqipërinë.

"Ne, duke iu referuar grupeve kriminale, të cilat veprojnë si në vendin tonë ashtu edhe në Gjermani, kemi një kundërshtar të përbashkët, ndaj edhe qasja jonë në luftën kundër tij duhet të jetë e përbashkët dhe e koordinuar."

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Qeveria gjermane ka ripërsëritur qëndrimin se djegia e mandateve parlamentare në bllok nga deputetët e opozitës është një vendim i gabuar

Ish-ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro e ftuar në rubrikën “Opinion” në News24 foli për Kongresin e PS nesër, si dhe për zgjedhjet lokal

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Ervin Salianji i akuzuar për “kallëzim të rremë” dhe i marrë i pandehur për dosjen “Xhafaj-Babale” ka

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani ka dënuar sulmin me bojë të deputetit të ri Ralf Gjoni të ndodhur një ditë më parë.

Në rubrikën "Përgjigja ime" në ERTV, kryeministri Edi Rama ka sqaruar sot qëllimin e vizitës së tij në Berlin për të cilin u aludua se ud

Ish-ministri i Bujqësisë në kohën e Ramës, Edmond Panariti i ftuar në rubrikën “Opinion” në studion e lajmeve në News 24 ka deklaruar se

Këshilltari demokrat Akil Kraja, akuzon bashkinë e Tiranës dhe stafin e kryebashkiakut Veliaj se kanë shkelur ligjin elektoral.

Kryedemokrati Lulzim Basha ka zhvilluar një vizitë sot në Kryegjatë, ku edhe dha një prononcim të shkurtër për mediat.

Demokrati Dorjan Teliti ka denoncuar përmes një postimi në Facebook, se kryebashkiaku Erion Veliaj detyron punonjësit e administratës të

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi nuk ka shmangur komentet politike edhe në ditën e Sulltan Nevruzit.