Zgjedhjet për delegatët e Kongresit në PS, Balla: Testojmë edhe votimin elektronik

09/11/2019 - 11:18

Në zgjedhjet e 16 nëntorit për delegatët e Kongresit të PS, kjo forcë politikë do të testojë edhe votimin elektronik.

Ndërsa e konsideroi një moment të rëndësisëhm për PS, Balla apeloi të gjithë anëtarët e PS, që 16 nëntor të gjithë të marrin pjesë në votime, duke theksuar se do të votohet në 4 mënyra.

“Iu bëj një apel anëtarëve të PS, më 16 nëntor që në 8 të mëngjesit drejtohuni në qendrat e votimit, janë 362 qendra vetëm në Shqipëri do jenë edhe disa jashtë territorit, për të votuar për delegatët e kongresit të PS. Në këto zgjedhje ne do aplikojmë për herë të parë të 4 format e mundshme të votimit, që aplikohet kudo në Botë: E para, ajo tradicionale me votimin klasik atë me fletë votimi. E dyta, do të jetë një votim tërësisht  elektronik në një prej njësive të Tiranës. Do e testojmë votimin elektronik për të parë mënyrën se si implementohet dhe shpejtësinë për të nxjerrë rezultatin padyshim edhe fizibilitetin e një procesi të tillë a është i mundshëm për t’u testuar më pas në të gjithë territorin.

E treta votim online për një pjesë të anëtarësisë së PS. Dhe e katërta do të kemi edhe votim me postë për një pjesë që jetojnë jashtë territorit. Dhe kjo ëshë një risi e katërt e këtij porcesi votimi. Duhet ta dimë, që suksesi i këtij procesi është dhe ka një rëndësi të vecantë për ecurinë e gjysmës së dytë të mandatit të dytë dhe është një prej gurëve të themelit për fitoren në qershor 2021. PS ka nevojnë për një energjizim të ri e hapje me të madhë ndaj shoqërisë.Duhet të rinovojmë mandatet aty ku duhet e të bëjmë ndryshime ku është e nevojshme. nuk quhet e kryer puna jonë me organizimin e partisë, me zgjedhjet e 16 nëntorit. Duhet të thellojmë procesin e barazisë gjinore.” u shpreh Balla

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Nënkryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili i është përgjigjur deklaratave të ish-ministrit të Brendshëm Fatmir Xhafajt

Zv.kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Luan Rama ka kujtuar përpjekjet dhe kontributin historik të shqiptarëve në luftën për çli

Presidenti Ilir Meta ka dënuar ashpër sulmet politike në adresë të anëtares së Gjykatës Kushtetuese Vitore Tusha.

Kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla ka përkujtuar përpjekjet e shqiptarëve në kuadër të 75-vjetorit të çlirimi

Në ditën e Çlirimit të Tiranës, kryedmokrati i PD-së Lulzim Basha ka kujtuar intelektualët dhe patriotët shqiptar, të masakruar në valën

Presidenti Ilir Meta ka takuar në Tiranë ambasadorin Sam Brownback, të cilin e quan të ftuar special.

Partia Demokratike ka reaguar pas qëndrimit të ish-ministrit të Brendshëm Fatmir Xhafaj ku shprehej kundër anëtares së Gjykatës Kushtetue

Ish-kryetar i Komisionit të Reformës në Drejtësi, Fatmir Xhafaj ka reaguar për situatën e krijuar me ngërçin në Gjykatën Kushtetuese.

Kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi ka përkujtuar sot 75-vjetorin e çlirimit të Tiranës.

Tirana ka kujtuar sot 75 vjetorin e çlirimit, si dhe ka nderuar të gjithë ata që kontribuan dhe sakrifikuar edhe jetën e tyre në një nga