Zgjedhjet lokale/ Kandidatët socialistë që janë dënuar

15/05/2019 - 21:23

Një ditë më parë kryeministri Edi Rama vlerësoi kandidatët socialistë për zgjedhjet lokale të 30 qershorit, nëse do të mbahen, si kandidatët më të mirë të mundshëm që do jenë më afër komunitetit.

Këtë të mërkurë KQZ, nisi skanimin e pastërtisë së figurës së kandidatëve, bazuar në ligjin e dekriminalizimit. 16 kandidatët e parë, që të gjithë nga lista e PS-së, morën aprovimin e KQZ-së, pasi nuk kishin asnjë problematikë që mund t’u pengonte kandidimin.

Agron Malajn, i cili ka qenë gardist më 21 Janar, kandidat për Bashkinë Mat, ka deklaruar në formularin e dekriminalizimit një dënim prej 10 muajsh për armëmbajtje pa leje. Ky dënim, sipas ligjit të dekriminalizimit nuk e ndalon kandidimin e zotit Malaj.

Edhe kandidatët e tjerë që kanë deklaruar dënime të ndryshme, kryesisht me gjobë, si Adriatik Zotkaj për Bashkinë e Poliçanit; Tërmet Peçi për atë të Tepelenës, si dhe Pali Kolevski në Pustec, iu pranua kandidimi.

Për secilin kandidat për kryetar bashkie dhe këshillat bashkiakë, KQZ kërkon informacion nga Drejtoria e Burgjeve, ajo e Gjendjes Civile dhe Zyra e Gjendjes Gjyqësore.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Pak ditë përpara protestës së 25 majit, nga Berati, kreu i PD-së ripërsëriti se në 30 qershor nuk do të ketë zgjedhje.

Pak orë pas lajmit se Salvador Kaçaj u pranua nga KQZ si kandidat zyrtar i Bindjes Demokratike për Bashkinë Lezhë, në mënyrë të papritur

Presidenti i vendit, Ilir Meta ka pritur në një takim zv/kryeministrin e Kosovës, Fatmir Limaj.

*Klosi: Të zgjidhet problematika e shitësve ambulantë përgjatë bregut të detit

Shtohen shtetet në të cilat do të njihen patentat shqiptare.

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka zhvilluar sot një takim me kryeministrin Edi Rama.

Ish-kryeministri Sali Berisha ka paralajmëruar përmes një postimi në Facebook se ditën e nesërme studenët do t’iu rikthehen protestave.

Komisioni Evropian nuk ka marrë asnjë njoftim nga vendet anëtare për pezullimin e vizave për Shqipërinë apo për ndonjë vend tjetër.

Kryeministri Rama tha se 93% e shqiptarëve janë të dashuruar me Bashkimin Evropian, por kjo dashuri e verbër tha ai nuk është arsye për t