3 punonjëset e reja të Forcës së Sigurisë Portuale në Durrës (FOTO)

02/09/2019 - 15:16

Këto janë tri punonjëset e reja të Forcës së Sigurisë Portuale në Durrës.

Pas konkursit të zhvilluar pak kohë më parë, Erisa, Ardiana dhe Artineda fituan vendet respektive në portin më të madh të vendit.

Erisa është 25 vjeçe, nënë e një vajze, ka përfunduar studimet master për Gjeopolitikë dhe Sistemet e Sigurisë. “Aplikova në këtë pozicion pasi Autoriteti Portual Durrës është institucion tepër serioz dhe për të qenë e denjë në jetën time profesionale. Thyerje e tabusë se ky profesion u takon vetëm meshkujve”, pohon Erisa

Ardiana është 43 vjeçe dhe ka zgjedhur të aplikojë pranë Forcës së Sigurisë Portuale Durrës, pas një ekperience gati 13-vjeçare si stjuardesë në tragetin e kompanisë “VENTOURIS FERRIS”. 
“Uniforma që sot kam veshur si pjesë e FSPD-së, do t’i jap qetësi rregull dhe drejtësi në ushtrimin e detyrës sime”, shprehet Adriana.

Artineda është 24 vjeçe, ka përfunduar studimet e larta, ndërsa angazhimin e saj pranë FSPD-së, e ka cilësuar si një “traditë” familjare, por dhe dëshirën për të respektuar shtetin e së drejtës.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Në portin e Durrësit janë prenotuar 20 kroçera dhe veliera për sezonin e ardhshëm turistik.

Që nga viti 2005 arkeologët nënujorë kanë zbuluar pranë brigjeve të Durrësit dhjetra objekte me vlerë, që tashmë i përkasin trashëgimisë

Kjo që shihni në foto është anija “Pomerenia Sky”, e cila ndodhet në Terminalin e Konteinerëve duke përpunuar kontejnerë.

Porti i Durrësit gjatë viteve të fundit ka patur shkëmbime tregtare me rreth 25 vende të ndryshme.

Për herë të parë në portin e Durrësit do të mbërrijë Krociera M/V "Spirit of Discovery".

Gjatë dy dekadave të fundit në portin e Durrësit janë realizuar mjaft investime të rëndësishme, veçanërisht në infrastrukturë.

Pas pezullimit të përkohshëm të lundrimeve për më shumë se 24 orë, për shkak të motit, situata po shkon drejt normalizimit.

Rritja e mëtejshme e parametrave të sigurisë në hapësirën portuale të Portit të Durrësit dhe ligjshmërisë, ishte kryefjala e takimit të d

APD njofton përmes një postimi në Facebook se ka shpallur një vend vakant për Punonjës Sigurie, në Drejtorinë e Forcës së Sigurisë Portua

Porti i Durrësit ka një rol të rëndësishëm në menaxhimin e burimeve natyrore më të çmuara, në mbrojtjen e aseteve të komunitetit dhe anga